Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Оги » 01 Авг 2017 17:53

spiridoncho написа:Иначе това с ДДС-то лошо. Но е и факт, че някои са се измъкнали и без да го плащат двойно, което ще рече, че вратички има.
Как да няма, като той не е данъчно задължен по смисъла на ЗДДС, а такъв е лизингодателя. Също клаузи от договора с лизингодателя, които противоречат на закона /такива, които го задължават евентуално в случай на липса да плаща ДДС- ако изобщо има подобни/ са нищожни. Трето: той не е собственик, а такъв е лизингодателя. Ако отиде при адвокат- последния ще изведе още поне 5 обстоятелства в негова полза. Влезе ли в съда- лизингодателя е увиснал като прани гащи на тел. Ама нали все пробват как да влачат колкото повече толкова повече... да *** таз измамна сган...
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 01 Авг 2017 19:15

Съгласен съм с BOz.... Навярно нещо не сте се разбрали за ДДС-то... Просто няма как да ти вземат по-голямо ДДС отколкото съответното (20%) за ЦЯЛАТА стойност на автомобила, защото това е целият дължим данък към държавата...
Това е което може да направят и не ги интересува какъв стопанин си...
Дано приключи скоро сагата... Ще следя с интерес...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от BOz » 02 Авг 2017 10:24

Ако леко разсъждаваме над нещата, от чисто финансова гледна точка, единствено може да платиш по-голям данък от цената на колата чрез оскъпяването на лизинга.
Да кажем цената на колата от ТМ е 40к без ДДС. Съответно Сосиете плаща на ТМ 48к крайна цена. И ти си мислиш, че 8к ти е ДДС-то.
След това обаче Сосиете ти продава колата (във времето) за 44к, като крайното ДДС на тези 44к се равняват 8,8к. Демек имаш добавено 10% ДДС, защото просто си купил стоката по-скъпо от фактурата на ТМ. Но реално погледнато ти купуваш колата за 44к в крайна сметка, а не за 40к, каквато е офертата на ТМ.
Това за мен е единственото обяснение как може да платиш по-голямо ДДС спрямо офертата от ТМ. Дефакто ДДС-то на оскъпяването. Просто не съм сигурен от чисто финансов аспект дали така стоят нещата реално, защото никога не съм взимал кола на лизинг, за да мога да сметна точно сумите кое от къде идва.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Оги » 02 Авг 2017 12:33

В случая не става въпрос за повече от 20% ДДС, а за ДДС-то на останалите неплатени лизингови вноски, ако мога така да ги нарека- за общия размер на тоз остатък ДДС. Според Закона за ДДС тоз данък е дължим при установена липса на актив и регламента не е нов, но намеренията на лизинговото дружество са некоректни. Искат да прехвърлят топката просто- тез пари да ги вземат от лизингополучателя. Пробват.
+ Кола на лизинг е с пълно Каско- какво става там... да си ги покриват от обезщетението, това какво засяга лизингополучателя, че се правят на гъби... нито колата е негова, нито има някакви права върху обезщетението.
С откриването на колата тоз казус приключва между другото.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 02 Авг 2017 13:28

Да, за неплатените вноски може да става въпрос... Ако например откраднат автомобил на чужденец (не от ЕС) в България, то автоматично чужденецът става длъжник на държавата с ДДС и мито за автомобила (по-точно цената+митото и върху цялото това нещо - ДДС)...
И освен това - глоба, защото автомобилът е 'прехвърлил собствеността си' без да си уведомил митницата :) Поне това бе начина на мислене доскоро ...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от BOz » 02 Авг 2017 14:36

Оги написа: В случая не става въпрос за повече от 20% ДДС, а за ДДС-то на останалите неплатени лизингови вноски, ако мога така да ги нарека- за общия размер на тоз остатък ДДС.
Аз лично не го чета така. Ето:
aristandar написа: НО понеже колата ми (актива) бил на една година трябва АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега).
Ако колата струва 40к+8кДДС = 48к.
Той ако е дал 50% първоначална сума за колата се предполага, че е дал 20к "главница" (демек за самата стока) и 4к ДДС. Остават му 20+4=24к да изплати на изплащане.
Въпросът тук е следния - дали първоначално като е дал 24к, дали тези 24к са били главница + 0к ДДС, и ДДС-то да са му го разсрочили от Сосиете във времето и въпросните 80% ДДС да се явяват реално 100% ДДС - 20% изплатено ДДС от 13-те му вноски до този момент. Защото ако е така, то напълно е нормално да си искат и останалите 80% ДДС.
Но в този случай ще се получи така, че застрахователя ще преведе реално тези пари на Сосиете и реално Сосиете би следвало да му даде повече пари на него, защото той е дал повече главница. Реално човека ще остане да плаща реалното ДДС накрая + лихвата от разсрочването към Сосиете, в което реално няма проблем в крайна сметка.

Но пък нещата може да изглеждат нещата:
1. Цена на колата 48к с включен ДДС.
2. Цена на кредита 24к, защото има 50% първоначална вноска.
3. Изплатени 13 вноски по 1к (примерно)
3. Обезщетение от застраховател = 40к общо (8к овехтяване)

До тук е ясно, че човека е дал общо 37к за колата. Оставали са му още 11к да плати (приемам 0% оскъпяване за улеснение).
Остатък към застрахователите 11к. от които 1,8к е ДДС-то.

От застрахователните 40к Сосиете си задържа 11к и реално би следвало да върне на човека около 29к. Тук е важно точно да се забележи, че реално се "доплаща" и ДДС-то на неизплатените (дължими) вноски, чрез "задържането" на остатъка по кредита от 11к, защото все пак трябва да се изплати целия кредит, който включва и ДДС-то, което е платено на държавата реално.

За това за мен е напълно валидно ако Сосиете си искат "ДДС"-то на бъдещите вноски, които трябва да бъдат направени, ако изпаднеш в подобна хипотетично-описана ситуация.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

ТТодоров
Мнения: 194
Регистриран на: 09 Авг 2016 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 36 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от ТТодоров » 02 Авг 2017 15:54

aristandar, радвам се, че са я намерили! Колкото и да е кофти, че са я откраднали по-добрият вариант е да се намери, че виждаш какви драми са с тези БГ измами. Обмисли да я погасиш сега след като ги знаеш какви са педали.
Пиши какво е състоянието, къде са я намерили и други подробности. Ще са полезни.

@ другите - аз се опитах да проследя всички мнения, но така и не разбрах.
При примерите горе 40к кола, Сожиете да кажем ти я продава на 44к, ти колко ДДС дължиш? Т.е. колкото е по ценовата листа на ТМ или на цялото оскъпяване? Или те плащат данък печалба, не ДДС, над печалбата им над ценовата?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 02 Авг 2017 16:01

Зависи какъв ти е лизингът... Когато аз вземах автомобил на финансов лизинг, заплащах ДДС единствено върху главницата... Т.е. 'базовата цена'...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Оги » 03 Авг 2017 12:05

Лихвите са необлагаема според закона за ДДС доставка и начисляването на ДДС върху тях е цакане, без значение оперативен или финансов е лизинга. Т.е. върху оскъпяването не се дължи ДДС /на държавата/, а прекалено хитрия лизингодател може да ги начисли и събере, като това ДДС остане при него. Цакане. Брат'чеди на Цветан Василев.
ТТодоров написа:...какви драми са с тези БГ измами. Обмисли да я погасиш сега след като ги знаеш какви са педали.
...
От същата порода са застрахователните дружества, банките и телеоператорите. Като от едно и също котило са.
Последно промяна от Оги на 03 Авг 2017 12:22, променено общо 1 път.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 03 Авг 2017 12:22

Да, съгласен съм с Оги... При мен лизингодателя бе изкарал отделно лихвата при финансов лизинг извън облагаемата стойност...
Но е възможно да има разни уловки при оперативен лизинг (в зависимост дали е с опция за изкупуване, или не)... Защото там реално ти вземаш автомобила 'под наем', и ти начисляват ДДС върху цялата фактурна стойност....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Оги » 03 Авг 2017 12:25

Какво че е наем.
Те "оскъпяват" за да не личи, че е лихва, реално какво е...
От левия си джоб плащаш лихви, от десния-. оскъпяване. Привидно все тая. Ама оскъпяването с ДДС-то нагоре.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 03 Авг 2017 13:13

Има разлика дали вземаш автомобил под наем (услуга - оперативен лизинг без опция за закупуване), или купуваш автомобила (например финансов лизинг или оперативен, с опция за закупуване)....
Ако аз давам автомобила си под наем, то съм длъжен да калкулирам ДДС за цялата сума по фактура.... Защото цялата сделка е 'услуга', а не 'продажба, заеми с лихви и т.н.'...
Точно затова при някои от условията, дори и да иска, същото лице не може да закупи лизинговия автомобил... Като безпроблемно може да го закупи друго физическо или юридическо лице....
Например ако съм взел във фирмата ми автомобил на оперативен лизинг без опция за закупуване на автомобила, то след края на лизинга фирмата ми не може да закупи автомобила по остатъчна стойност... Но лично аз като физическо лице мога... Защото ако го закупи фирмата, ще се влезе в дебрите на неправилно регистрирани ДДС сделки, актове, глоби и т.н...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от WoLF » 03 Авг 2017 13:53

Мен ми е интересно къде са я намерили и в какво състояние...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от biro » 03 Авг 2017 14:55

Още по интересно как са я откраднали точно?
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

aristandar
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юни 2017 12:54
Местоположение: Sofia

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от aristandar » 03 Авг 2017 18:05

Относно кражбата: Счупили са шофьорския прозорец, а за запалването най-вероятно са прочели софтуера от ключа ми. Един месец преди да я откраднат ходих на регулярното едногодишно обслужване в ТМ Ауто изток където разбира се си оставих ключа за 1 ден. Не е редно да обвинявам когото и да е било (без да имам доказателства :)), но все пак човек като се опари става доста мнителен. Дори и притесненията ми да са неоснователни, честно казано не смятам да си обслужвам колата вече там. Разбира се джамбазите могат да имат вътрешни хора във всяка една от институциите свързани по някакъв начин с колата (лизинг, застраховател...). Не вярвам кражбата да е случайно събитие и най-вероятно са ме следили - къде живея, кога се кара колата и къде се паркира, а за това си трябва все пак добър рисърч.

Относно пораженията: Колата я намериха в един подземен гараж в кв. Борово (София). На първо четене няма сериозни поражения с изключения на шофьорския прозорец и ожулен ръб на шофьорската врата (явно доста са бързали да се махнат от гаража :) и са я чукнали при отварянето). Колата е била само транспортирана до мястото (карали са я 4/5 км) и нищо не липсваше от личните ни вещи (е бяха ги поразхвърляли). Всичко това ме навежда на мисълта че мотивът е бил "изнудване" (на мен обаче не са ми се обаждали, така че се досещате за какво иде реч....), а не за изнасяне на външния пазар или за извършване на престъпление.

Относно ДДС-то: Договора ми е финансов лизинг с отворен край. Разсрочено плащане на ДДС-то, във всяка една вноска имам главница, ДДС върху главницата и лихва (ддс върху лихвата НЯМА). Първоначално бях заплатил 50% главница и 50% ДДС. Проблемът е в това че ДДС-то ми е на РАЗСРОЧЕНО плащане и при настъпване на липса на актива се прави въпросната корекция по чл. 79. Държавата не я интересува какво съм дал до момента. Тя гледа на казуса така: аз не съм си получила цялото ДДС още в началото затова сега щом актива го няма аз ще си взема САМО 80% от цялото ДДС понеже актива се е амортизирал за 1 година (тук не говорим за неплатеното ДДС а за цялото ДДС). Ако пък се беше случило на 2-та година щеше да си иска 60% от цялото ДДС. Извода е: или си плащате цялото ДДС още в самото начало (май е финансов лизинг със затворен край) или правите минимална първоначална вноска защото в тоя случай ще сте платили малък процент от ДДС (а не като мен цели 50% :) - пу балък) и така загубите от ДДС-то ще са по-малки при настъпване на едно такова неприятно събитие. Иначе да, смятам като ми върнат колата да се отърва от Сожелиз.

Относно връщането: Ще Ви пиша пак как се развиват нещата. Разбира се трябва да има и греда - разследващия следовател от 4-то РУ сега е отпуск :)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 52 госта