Говорилня

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
didak
Регистриран: 04 юни 2007 09:49

Говорилня

Мнениеот didak » 01 юли 2017 17:55

krasengn написа:Източник А някой може ли да обясни на простолюдието какво е чайка и какво гларус? Ама сериозно.

Като нововарненец и аз си зададох преди време този въпрос. Конкретния повод беше "не, това не е чайка, това е гларус".
Та, гларуса е вид чайка, тъй както има и доста други видове от род "Чайка". Оказах се прав - не е грешно като видиш гларус да кажеш, "това е чайка", защото гларуса е вид чайка :whistle:
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Говорилня

Мнениеот Kiki » 01 юли 2017 17:59

didak написа:Източник
krasengn написа:Източник А някой може ли да обясни на простолюдието какво е чайка и какво гларус? Ама сериозно.

гларуса е вид чайка :whistle:

Само че, по-тъмна на цвят.
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385
http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 01 юли 2017 18:25

Kiki написа:Източник чайка кой е, не знам.

Чайка е UncleDido, щото е от Бургас tongue.gif tooth.gif
А сериозно - те и двете са 'чайки' - гларусът е сребриста чайка...
Но на времето винаги по народному са ги отличавали - чайките са по-малки... Особено ясно се отличават чайките от гларусите зимата на топлата вода във Варна :)
Гларусите стоят отделно от значително по-малките (и малобройни) бели чайки... Но това - по народному... Иначе и двете са си чайки...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
krasengn
Регистриран: 19 мар 2016 00:11
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 01 юли 2017 18:41

Няма ли някоя снимка да пуснете? Да разберем по-добре. Не може да нямате снимки на чайки и гларуси.
Toyota Corolla Hatch (E12) 1.4 D-4D 90 Hp 5 doors MMT 2005

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 26 юли 2017 21:35

За съжаление не успях да намеря близък план, а 'точици' едва ли ще те устроят... Ако почакаш - зимата ще щракна специално (защото се събират на две отделни групички гларусите и чайките на топлата вода на плажа)...

Днес бях в Русе и имах удоволствието около 5 часа да контактувам с Росен Даскалов. Останах впечатлен... Това е човек, който знае, че в България може да се работи... Който не се спира за минута.
И който не го е страх да си оцапа ръцете...
За времето колегата направи тест-драйв на Х5, Х3 (аз се возих, ама до Русе бях с Х1, а обратно до Варна - Х3 - ката :) ), да разгледам отблизо стрийт-автомобил на SIN, да разгледам разпиляна (без външни панели - т.е. с открито окачване, двигател, кутия) пистовата GT4 версия на автомобила...
Да участвам в даване на акъл при разтоварване на RR (за малко да стане беля tooth.gif ) и т.н....
Абе - цял ден кеф :)

Разглеждането започна от... БМВ (моторът до автомобила не го снимах, ама и той бе набор на автомобила :) )
bmw.jpg

Хареса ми реда в приемната. Това не е сервиза (сервизът имаше около 10-на клетки и очаквано е МНОГО по-голям), а само приемна за общ оглед. Хареса ми вниманието за детайла - хубав 'крик' , вдигащ автомобила до над 2м височина, и дори - лентата върху огледалото отсреща, която навярно е за да не те заслепяват собствените фарове...
service.jpg

Ето малко снимки от стрийт-версията на автомобила:
sin1.jpg[/attachment

]Интериорът е много приятен на пипане, въпреки, че според мен може да се поработи върху дизайна и практичността:
[attachment=3]sin2.jpg

Малко е нисичък, но това е в ниското положение на окачването... Компресорът го вдига много бързо.
sin3.jpg

Педалите - спортни, като спирачката си е с биас предни/задни (вижда се захвата на втората помпа)
sin4.jpg

sin5.jpg

Ролс-ройса не съм го снимал, че ми трепереха ръцете заради възможните последствия ако се бе случил инцидента (не, че щеше да има последствия за мен, но колата си бе лъскарка)... Ама ми хареса оборудването, прибиращата се емблема, и вакуумните дросели, затварящи изходите на два от четирите ауспуха, HUD, IR камера, обзорни камери включително и встрани на предна броня... Абе - луда техника....
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

homie
Регистриран: 04 май 2016 09:37

Говорилня

Мнениеот homie » 11 авг 2017 15:51

Здравейте,
Колега е намерил в Перник връзка с ключове, от които 2 ключа за автомобили VW.
Според мен най-голяма гласност ще има, ако се публикува съобщение в VW форум, но сред обкръжението нямаме такива фенове. Затова дайте предложение как да се разпространи информацията максимално.
Toyota Avensis Estate T25, 2AD-FTV, 2008

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 11 авг 2017 16:02

Виж дали има ФБ група от рода I see you КАТ Перник https://www.facebook.com/groups/1756685047963713/ и т.н... Обикновено в такива групи обменят информация и за загубени / намерени ключове и документи, освен за КАТ...

Потребителски аватар
Raya
Регистриран: 10 апр 2009 12:17

Говорилня

Мнениеот Raya » 13 сеп 2017 21:49

По темата за гларусите/чайките:
когато се преместих във Варна, на сутринта бях много възмутена "Кой идиот гледа кокошки във Варна(защото ме събудиха)?!"
Оказа се, че бяха гларусите/чайките :D , вече 5-та година се възмущавам :)
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 14 сеп 2017 00:25

Хахах - мдаа, много са противни, особено като мътят :)
Нямам спомен дали пуснах снимка на чайка... Ето така изглежда - доста по-фина от 'гларуса' - тънък дъгообразен клюн, и значително по-малка от гларуса:
chaika.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 14 сеп 2017 10:46

Мислех, че стана ясно още тогава на всички: всичко те са чайки официално. Латинското име обаче на чайките е Larus и оттам идва думата гларус. По-младите индивиди на повечето видове чайки имат кафеникав цвят. Точно на тях погрешно им викат гларуси и мислят, че са друг вид. А всъщност не са друг вид, а са млади птици от същия вид. Тук много добре е показано и със снимки как цели три години от кафеникав младеж (гларус) става възрастна сива (чайка): https://en.wikipedia.org/wiki/European_herring_gull
И така: на кое викат чайка и на кое викат гларус не знам. Но те са едно и също нещо в различна възраст. Варненци и бургазлии да си изяснят понятията и да дават пример на останалите не морски области. :)

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 14 сеп 2017 13:33

За наименованията, че всички са чайки си прав...
Обаче както споменах неколкократно - не си прав, че са еднакви птици.. Нито пък, че това е един и същ 'модел' в различна възраст...
Гларуси имаме на блока, и всяка година отглеждаме за няколко дни някое пиле, което все още не може да лети... Въпреки, че е малко, котките не смеят да му направят нищо, кучето го заобикаля, а 'пилето' си е бая кокошка...
Докато и големите чайки са доста по-малки, и съвсем не с такъв як клюн като гларуса - затова и пуснах снимка. На която предполагам се вижда доста тънкият извит клюн на чайката и по-грациозната и осанка...
А гларуса много прилича на албатроса - як 'четвъртит' клюн...
Да, по-малките гларуси и чайки обикновено са сиви, и след това избеляват... Но визуално се различават много... Неслучайно споменах топлата вода на плажа във Варна - там се виждат отделното ято с чайки, и отделно - гларуси (там вече можеш да различиш възрастни и млади птици)...

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 14 сеп 2017 14:47

Пусни тогава линк с описание на Гларус.
В линка, който аз дадох пише, че поне четири години минават докато младата чайка си промени цвета от кафеникав на сив.
Не съм виждал снимка с "големите яки гларуси" и "по-дребните грациозни чайки". Щом имате в блока дай да видим. Темата е интересна.

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 14 сеп 2017 18:59

Това, което си пуснал е гларус по нашите понятия :) Да, имах предвид кафеникавия оттенък на младите гларуси... Но дори и малки, те са с доста мощен клюн...
И са със сериозен размах на крилете...
Т.н. чайки (които явно са друг подвид чайка, а не същият както 'гларуса') съм пуснал снимка по-горе... Надявам се откриваш разликата поне в по-тънкия клюн...... За съжаление бе здрач и снимката не излезе много добре....
Абе ела във Варна - ще ти покажа и двете, и веднага ще ти отпаднат въпросите tooth.gif

Hursa
Регистриран: 10 окт 2011 21:22

Говорилня

Мнениеот Hursa » 14 сеп 2017 20:30

Апартамента ни във Варна е на последния етаж и както на нашия така и на съседните блокове гнездят много „гларуси”. Какафонията която правят, особено сутрин е голяма. Но странно, както аз и родителите, така и съседите не я „забелязвахме”. Нито ни е будила сутрин, нито по някакъв начин ни е пречила. Но дойдеха ли гости, винаги се оплакваха, особено от ранното събуждане. Вече повече от 20 години не живея в този апартамент постоянно, а си ходя само лятото за по няколко седмици. Но пак не забелязвам крясъците. За разлика от жената, която не е от Варна и постоянно ги имитира сутрин, като я събудят. Така, че колежката вероятно също ще свикне и няма да ги забелязва smile.gif .
"Гларус" с неговото (най-вероятно, защото не търпят чуждите) "малко"
(но може и възрастното, да не е съвсем възрастно - главите на възрастните са бели smile.gif )
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 14 сеп 2017 23:40

Да, добра илюстрация :thumbsup:
А дали пречат - попитай колеги, които имат работа по покривите (интернет, антени и т.н. ) tooth.gif
Особено в периода на гнездене приятели бяха достигнали до извода, че най-безопасно е да са по двама... Единия държи голям плажен чадър и го играе ПВО, докато другият гледа максимално бързо да свърши работата :)
Гларуса е изключително добър летец, и в същото време - гладен и нахален...
Виждал съм как стоят пред баничарницата в самия център (до Съдебната палата), и дебнат някой по-разсеян човек (обикновено турист :) )... Директно му вземат от ръката баничката, като в допълнение могат и да му бият два шамара с крила :)
Не всеки може да издържи психически на внезапно нападание на птица с размах на крилете около 1.5м :)
По апартаментите също не са имунизирани - виждал съм как взема кюфте от врящия тиган на тераса, докато домакинята се бе обърнала с гръб към котлона...
И сме гонили гларус от студентски таван - общо взето след това се нуждаеше от основен ремонт :) Това, което не бе натрошил бе покрил с отработени продукти :) :whistle:
Не съм виждал чайките да са толкова агресивни - предполагам те наблягат на рибата, защото из града май не съм ги срещал...

Върни се в “Off Topic”