Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

lyubakk
Мнения: 22
Регистриран на: 26 Яну 2018 14:47
Местоположение: Велико Търново
Получена  благодарност: 1 път

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от lyubakk » 06 Дек 2023 20:18

Здравейте, от съвсем скоро съм собственик на въпросния автомобил от заглавието, модела е T27. Та да разкажа история. Проблема е, че след покупката започнаха едни големи облаци от пушек, та чак да не се вижда автомобила движещ се след мен, нещо отвратително. Ходих по сервизи диагнозата се определи запушен ДПФ, като първо го изключиха софтуерно, покарах колата няколко дена и нямаше проблем, при което замених въпросният ДПФ с нов. След като мислех, че всичко е нормално, всъщност се оказа, че въобще не е така. ДПФ е сменен, настройките са върнати, обаче колата продължава да пуши с разликата, че сега не е постоянно а по - скоро когато тя иска :D /образно казано/. Независимо дали е напълно загряла или на 50-60 градуса без значение просто изпушва за кратък период от време облак от дим/бял/ и после спира и няма проблем. Мирише на сурова не изгоряла нафта. Не мога да разбера влиза в регенерация но нещо я спира да я завърши ли какво става не знам.Изчетох доста теми, но никъде не видях конкретно решение. Да отбележа също, че по колата няма светещи грешки чекове и т.н., пали добре, върви страхотно, мотора работи като часовник.Започвам да мисля че е необходима някаква настройка може би на компютъра. 🤷‍♂️

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от mapamop » 06 Дек 2023 20:45

Поне на Т25 при замяна на DPF и/или катализатор се триеше един номер на стария и се инициира процедура че е сменен ДПФ или катализатор. От там нататък горивния компютър вероятно си прави някаква калибрация.
Не съм я завършвал процедурата, просто съм попадал на въпросната секция в Техстрийма поне след 14 версия и нагоре. Намира се по спомен там където се регистрират калибровъчните кодове на дюзите.
Опитай се да си намериш сервизно ръководство за модела и двигателя и виж какво пише там по линия на подмяната на DPF и/или катализатор. Смело баращите гайкаджии и флашъри, могат да са също толкова деструктивни колкото и полезни...

Виж и да не са ти откачени диференциалния датчик, прекъснати тръби към него, кабелите и буксата на петата дюза дали са наред и т.н. Това по линия на гайкаджията, който вместо да смени строшената букса на АБС модула на познат, е изрязал кабелите в буксата на АБС-а "да го шунтира и да изгаси лампите"...
Иначе евала че си сложил ДПФ вместо да го "шунтираш"!
Виж дали няма за твоя модел и година ръководство тук:
Скрито съдържание
Изисква се да бъдете регистрирани за да видите това съдържание.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ivan_pop
Мнения: 144
Регистриран на: 07 Авг 2016 17:40
Местоположение: Pleven
Автомобил: OVB X18XE1
Получена  благодарност: 16 пъти

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от ivan_pop » 07 Дек 2023 00:14

А този бял пушек дали не са водни пари?

lyubakk
Мнения: 22
Регистриран на: 26 Яну 2018 14:47
Местоположение: Велико Търново
Получена  благодарност: 1 път

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от lyubakk » 07 Дек 2023 08:49

ivan_pop, не определено не са водни пари!

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 258 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от WoLF » 07 Дек 2023 09:03

Може да е проблем с петата дюза също. Иска се проверка и най-добре от тези монтирали новия филтър :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от mapamop » 07 Дек 2023 09:55

Както и да я дъвчем са намесени няколко компонента в картинката:
- сговнен софтуерно компютър
- не е обявено в горивния компютър че ДПФ и/или катализатор са сменени, и той си кара по старите статистически данни.
- сговнена пета дюза
- сговнен диференциален датчик
- запушени или частично непроходими тръбички към диференциален датчик
- ако не е сменян катализатора може и той да е позапушен. Мисля да бяха в един корпус 2 "пчелни пити".
- Не знам ЕГР-а дали не си променя режима и да набива интензивно горещи газове, за да вдигне допълнително температурата на горенето и на отделените газове.
Може да е свободна комбинация от всичко или част от тия неща по-горе....
Ще си трябва каране със закачена диагностика и живи данни, да се намери кое не е в норма за да не ѝ стигнат 20 минути по спомен да регенерира успешно, или да не си достигне температурата на регенерация. Дяволът пак е скрит в оная табличка от Техстрийма....
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
memorex
Мнения: 813
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от memorex » 07 Дек 2023 13:02

Има ли бутон с индикация за принудителна регенерация на филтъра
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

lyubakk
Мнения: 22
Регистриран на: 26 Яну 2018 14:47
Местоположение: Велико Търново
Получена  благодарност: 1 път

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от lyubakk » 07 Дек 2023 14:38

Дюзите са гледани, в перфектно състояние са/спрямо годините на автомобила/, при самата смяна на ДПФ диференциалния датчик и тръбичките се откачат, никой не спомена за евентуално запушване, но не е невъзможно. За себе си вариантите ми спадат до или прецакан диференциален датчик за налягане или грешни софтуерни стойности, явно варианта ми остава както спомена mapamop ще трябва живи данни със закачен компютър за да се види какво къде точно се случва. Ще дам допълнителна информация по случващото се.

Bandolero
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Фев 2024 15:32
Местоположение: Гоце Делчев
Автомобил: Тойота

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от Bandolero » 06 Фев 2024 15:39

И аз имам същия проблем пуши бяло (синкаво) когато си поиска върви си супер и не мога да разбера защо като съм на дълъг спира докато си се движа и като падне скоростта и пак почва да пуши определено време след това пак спира

lyubakk
Мнения: 22
Регистриран на: 26 Яну 2018 14:47
Местоположение: Велико Търново
Получена  благодарност: 1 път

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от lyubakk » 24 Фев 2024 10:53

Малко ъпдейт по инфото, без никакъв успех до момента. Колата продължава по същия начин работата си както в началото. През изминалите месеци - сменен диференциален датчик, сменена 5-та дюза, ъпдейтнат софтуер от Тойота плюс проверка и закачане на диагностика и живи данни от оторизиран сервиз. По думи на момчетата в Тойота всичко е в норми и изглежда наред. Единственото им предположение е “колата не си харесва ДПФ-а”. Според специалистите при това положение или се изпира оригиналния ДПФ или се примахва физически и софтуерно. В момента съм пред дилема какво да направя тъй като колата пушеше и със стария ДПФ и не знам дали ще има полза от прането и монтирането му обратно. Колата продължава да не пипа масло и антифриз и да си върви нормално без никакви грешки и лампи по таблото.

gena_bs
Мнения: 863
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от gena_bs » 24 Фев 2024 15:22


Изгледай цялото видео, ако не искаш да купиш още една кола, докато "майсторите" се учат на твоята. За твоя сметка, естествено.

Ако не знаеш руски, намери някой да ти го преведе.
Във видеото е описано супер елементарно и подробно какво, как и при какви условия се прави.
Важи за всички марки и модели със сигурност.

Bandolero
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Фев 2024 15:32
Местоположение: Гоце Делчев
Автомобил: Тойота

Avensis 2.0 d4d 126 - бяло изпушване

Мнение от Bandolero » 06 Мар 2024 17:45

lyubakk имам същия проблем пиши ми на лично да се чуем да видим може ли да си помогнем

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 65 госта