Каква зимна гума да сложа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 5011
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 173 пъти
Получена  благодарност: 157 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2014 08:56

Ами аз също мога да изровя снимки където асфалтовия път наистина е почистен, но се движиш в 'канал', където страните са по-високи от 1.5метра (и то хвърляно с ротор, а не само избутано/натрупано от снегорин)...
Да, асфалтовия път се поддържа и рядко е затворен, защото е от републиканската пътна мрежа, там рядко духа силен вятър - обикновено снега пада вертикално - като в приказка, и съответно се почиства лесно ...
Ама да казваш, че черен път в планината си е проходим и без почистване... Пък било то и с танк... Е малко лекомислено :thumbsup: Просто не си попадал като падне хубаво сняг (последните години става някъде края на Януари и Февруари... И като хвърли над 2метра сняг казваш ще си минеш спокойно? Дообре worthy.gif
Ето една снимка от ниското-400мнв на около 10км от Петрохан :whistle:
Това по средата е Авенсиса, ама вече откопан от снега tooth.gif И това е място без преспи... Съвсем малко по-нагоре асфалтов път, но без ресурса за ежечасово почистване (не от републиканската пътна мрежа, но водещ към хижи) бе затворен два дни, докато успеят да пробият пътя с трактор... И това съвсем не е най-големия сняг...
Този е около 70-80см, ама авенсиса нямаше никакъв шанс дори да помръдне.. Колесен трактор влезе в двора малко на да направи поне един канал, към който да прокопаем малко и да успеем да излезем..
Там, където се чисти редовно - проблеми няма...

Изображение
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2101
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 02 Ное 2014 09:47

Филипе, след ден и половина обилен снеговалеж няма начин да се виждат мантинелите!!!

Аватар
veso_hds
Мнения: 1432
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 27 пъти
Получена  благодарност: 29 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от veso_hds » 02 Ное 2014 09:51

Предлагам да прекръстим темата"Петрохан през зимата +снимки" tooth.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от philipp » 02 Ное 2014 12:24

slowtraveler написа:Ами аз също мога да изровя снимки където асфалтовия път наистина е почистен, но се движиш в 'канал', където страните са по-високи от 1.5метра (и то хвърляно с ротор, а не само избутано/натрупано от снегорин)...
Да, асфалтовия път се поддържа и рядко е затворен, защото е от републиканската пътна мрежа, там рядко духа силен вятър - обикновено снега пада вертикално - като в приказка, и съответно се почиства лесно ...
Автомобилите вървят по пътя, не покрай мантинелите, нали? Ако ще и 10 метра да е снега, Петрохан е един от най-лесно преминаваемите проходи в България.
slowtraveler написа:Ама да казваш, че черен път в планината си е проходим и без почистване... Пък било то и с танк... Е малко лекомислено :thumbsup: Просто не си попадал като падне хубаво сняг (последните години става някъде края на Януари и Февруари... И като хвърли над 2метра сняг казваш ще си минеш спокойно? Дообре worthy.gif
Нека леко да си изясним кой какво е казал. Аз например казах, че зимата нееднократно съм минавал през черния път - много ми е приятен и го предпочитам. Допълних, че щом може да се мине през черния път, значи проблеми на асфалта няма как да има. Не съм казвал, че ако е натрупал 2 метра сняг ще мога да мина. Опитът за сарказъм е меко казано неуместен. Водим разумен разговор или просто се опитваш да изкараш от десет дерета вода, че някой (аз) непременно трябва да излезе, че е идиот и то на всяка цена? Ако последното ти е целта, просто го кажи в прав текст и да приключваме. Аз не участвам в подобни "дискусии".

Ако става за въпрос, не през черен път в планината, а от паркинга зад блока ми в София е имало случай едвам едвам да излезна. Темата не е за това.
mirott написа:Филипе, след ден и половина обилен снеговалеж няма начин да се виждат мантинелите!!!
Прочети по-внимателно - имало е снеговалеж ПРЕДИ ден и половина. Снимката е "ден и половина СЛЕД обилен снеговалеж" - "след", т.е. имало го е и е приключил. Можело е да се изразя по-точно, но никога не съм бил добър по български език и литература.



Предлагам все пак да приключим темата. Всичко тръгна от там, че някой беше казал, че през Петрохан да минеш дори с най-хубави гуми е "мисия невъзможна" (заради паднали листа есента, скреж и т.н.). Продължавам да го определям като пълни глупости.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 5011
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 173 пъти
Получена  благодарност: 157 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2014 13:07

philipp написа:За същият говорим. Не се чисти и няма особени проблеми зимата по него....
От това разбрах, че зимата нямаш проблем и предпочиташ да минаваш по Историческия път въпреки, че не се чисти зимата
Приемам, че не съм те разбрал добре ...
Аз не бих преминал през Историческия зимата без проучване и подкрепа /авариен план, защото ще си е типично хард-офроудно изживяване...
Просто съм пътувал зимата във време, при което не се вижда къде е пътя и има ли въобще такъв (Историческия няма мантинели, защото голяма част от него е в равното)...
Така съм излизал и в нива покрай пътя, защото единствения ориентир в снега са били крайпътни дървета, и караш между тях (а пътя правил лека чупка между две отдалечени дървета)...
А обилен снеговалеж в него балкан се смята около и над 2м сняг... И там няколко дни с тежка верижна техника не стигат да пробиеш проход например от хижа Ком (която е на няколко километра от Петрохан като продължение на Историческия път) надолу към Берковица...
Ама нейсе...
За гумите - НОВИ ЗИМНИ са най-добрия избор за зимата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от philipp » 02 Ное 2014 13:19

Аз допреди да имам дете се занимавах активно с леки до средни оффроуд преживявания - ходил съм по организирани преходи от форума Offroad-Bulgaria няколко пъти, а с приятели практически два-три пъти месечно, включително с преспивания по палатки. При мен винаги си има железно правило - извън пътя никога сам, никога неподготвен и никога без да имам поне уведомен познат с по-подготвен от моя джип, който да може да се притича на помощ.

В джипа си имам вериги (четири, защото съм full time), две лопати, кирка, куп резервни части, два крика (нямам джек, но не съм и пробвал чак в такива блата да влизам), две малки брадви (а трябва голяма!), трион, осветление (фенер, челник), карти, компас, два броя помпи (електрическа и крачна), две щанги (за разбортиране на гума - налагало ми се е) + резервни вътрешни гуми, маркучи, стяги, всякакви болтове/гайки/скоби, зарядни за GSM - ръчни и към запалка... и какво ли още не. Сигурно имам 200 кг. "боклуци" в багажника, когато тръгна на оффроуд разходка... Но това си е патология, която трудно се разбира от нормалните хора :) В леката кола пък съм на обратния полюс - там гледам да няма абсолютно нищо в багажника, по вратите и т.н. Искам да е чисто и спретнато.

За зимните гуми - напълно си прав. Нови зимни и хубави - най-добре. След това е нови зимни и евтини или хубави всесезонни. След това стари зимни и хубави. И никога трябва да се кара със стари зимни и евтини... ама и това съм правил :) Зима с летни не подлежи на коментар - не трябва. Под "евтини" разбирам "ниско качество" - обикновено е свързано с цената, но не винаги.

mirott
Мнения: 2101
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 03 Ное 2014 09:33

Филипе, те това са снимки СЛЕД ОБИЛЕН снеговалеж! След ден, два-се тая! Ама думичката ОБИЛЕН някак не ти е на правилното място. И ако в такова време с Нивата минеш по Историческия те признавам:)! А и в нмого неща не си прав...никога не затварят прохода за стандартно почистване! Правят го само когато има свличания и не може да се минава...иначе почистват постоянно, денонощно! Да вали цяла нощ и сутринта да го затворят и да тръгнат машините-такъв случай не е имало! И понеже чистят предимно с ротори(когато е натрупало) винаги по пътя има сняг! В постнатите ти снимки твърдиш, че това ти е едно от по-трудните ти минавания. Та ти караш на Хасфалт бе човек:)! Какво ли ще ти е да минеш в 3 нощес:)?! С "някакви" зимни гуми постоянно го минават много хора, с помощта на такива като мен-бутане, теглене, вериги...! Пробвай Петрохан-Ком в сняг, ама ОБИЛЕН:)! И си зареди телефоните, храна и гориво много...нищо, че са 12 км:)))!
Прикачени файлове
DSCN0348.JPG
DSCN0348.JPG (328.96 KiB) Преглеждано 1731 пъти
DSCN0349.JPG
DSCN0349.JPG (430.09 KiB) Преглеждано 1731 пъти
DSCN0350.JPG
DSCN0350.JPG (350.88 KiB) Преглеждано 1731 пъти
DSCN0360.JPG
DSCN0360.JPG (368.05 KiB) Преглеждано 1731 пъти
DSCN0331.JPG
DSCN0331.JPG (273.88 KiB) Преглеждано 1731 пъти
Последно промяна от mirott на 03 Ное 2014 09:54, променено общо 2 пъти.

Оги
Мнения: 1095
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Оги » 03 Ное 2014 09:42

Да наминем към Беклемето ? ... cool.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

mirott
Мнения: 2101
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 03 Ное 2014 09:56

Айде:)! С летни гуми, "накакви" зимни, всесезонни...или?!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 5011
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 173 пъти
Получена  благодарност: 157 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2014 10:18

Оги написа:Да наминем към Беклемето ? ... cool.gif
Въобще не споря, че на други места има повече сняг.... Май миналата година колеги бяха пускали снимки тук от Южна България, където пътя бе 'канал', заобиколен от сняг около/над 2м :)
Просто поради стечение на обстоятелствата Петрохан съм го минавал много пъти, докато Беклемето - не...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от philipp » 03 Ное 2014 11:21

По "хасфалт" карам през Петрохан да. При това най-редовно, по всяко време на годината. Нали затова говоря - ти явно за нещо друго. Това, че няколко дена през годината обстановката там е сложна е ясно. Тя през тези дни е сложна в общи линии в цяла България. Тогава просто не пътувай ако не можеш да се справиш или те е страх. Толкова просто е.

Колкото до откъде какво - до такъв сняг минавам, но не тръгвам сам, защото ровенето с лопати и изнасянето с крикове не е от приятните преживявания:

=http://www.cphpvb.net/wp-content/uploa ... .jpg[/img]

Изображение

При по-сериозен обективно защо не мога. Започва да рине с носачи, пружини, диференциали... и естествено няма как. Гумите - за кал, а не зимни. "Тайната" й е, че снегът беше твърд, а колата е лека. Ако беше пухкав, нямаше да мине през такова нещо.

Снимките са встрани от пътя малко над Бистрица. Обстановката на пътя не е по-различна от тази, която показа в твоите снимки:

Изображение

Изображение

А както казах проблемни дни има навсякъде - включително в София редовно има места, където лек автомобил може спокойно да затъне. Eто например това е от преди две години, когато изтеглих три и избутах с ръце пет коли от просто някакъв паркинг докато бях на гости на приятел.

Изображение

mirott
Мнения: 2101
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 03 Ное 2014 12:01

Едва ли караш там повече от мен. Не ми обяснявай по колко дена е лоша обстановката и по какъв Хасфалт караш зимата! Почти никога когато е валяло много сняг или вали платното е чисто като в твоите снимки! Явно са пролетни или есенни...!Страх или не, като си неподготвен си опасен и за себе си, и за другите! И аз апелирам- колеги, не пътувайте ако сте неподготвени, не можете да се справите или ви е страх! А мен все повече ме е страх от тия около мен...ама си пътувам-не мога да променя хората. Помагам им когато се наложи, с каквото мога. Но до там! За съжаление на теб не мога да помогна в убежденията ти. И съм до тук...
Просто се включих с идеята, някой да снима клипче с всесезонни гуми в хубава снежна обстановка там. Но пак започнаха споровете. Нещо нетипично за тоя форум...! Икономичен автомобил ли е Приус... :censored: ! А номер 1 ли е Тойота?! Баси...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 5011
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 173 пъти
Получена  благодарност: 157 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2014 12:26

philipp написа:По "хасфалт" карам през Петрохан да. ...
За асфалта проблеми няма - там се поддържа...
А за газенето - при пухкав сняг често колата успява да го разхвърля/избута дори и снега да е над просвета...
Обаче при тежък/мокър сняг при такъв вариант колата си ляга директно на пода...

Разбира се, не трябва да се подценява природата...
На всеки няколко години около Варна на АМ"Хемус" загиват хора заради снега...
Зимни/незимни гуми - като направи 3-4-5м преспи и си до там...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от philipp » 03 Ное 2014 16:17

Много зависи от тежестта на колата. Това, което каза, е 100% вярно за средните и големите джипове с мощни двигатели. При малките и маломощни не е съвсем така.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 5011
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 173 пъти
Получена  благодарност: 157 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2014 17:56

philipp написа:Много зависи от тежестта на колата. Това, което каза, е 100% вярно за средните и големите джипове с мощни двигатели. При малките и маломощни не е съвсем така.
Имал съм една зима Нива (на лято продължи да се чупи и бе разкарана)- пробвано е :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта