Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Публикувай отговор
Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Airfan » 28 Ное 2013 08:44

Тази тема е вечна както и темите за маслата и запотяването на стъклата.
Аз зимните ги слагам като сложа зелето и туршията w00t.gif
Изображение Изображение

Тонии
Мнения: 87
Регистриран на: 17 Май 2013 09:15

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Тонии » 28 Ное 2013 08:50

rumen_af написа:Мен вече ме удариха, защото спрях на пешеходна пътека и въпреки че човека който ме удари беше със зимни гуми не спазваше дистанция. Най-хубавото беше че не можах да ударя пешеходците въпреки че ме изхвърли след пешеходната пътека! СПАЗВАЙТЕ ДИСТАНЦИЯ, МОЛЯЯЯЯ!
Напълно подкрепям. Дистанцията е важна особено зимно време. Даже е хубаво да я пусна като цяла тема !

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Vesko » 28 Ное 2013 08:53

Аз с летни гуми зимата съм се качвал на семково с авенсис 1. И честно не виждам чак каква е тази истерия с тези зимни гуми. За 14г активно шофиране (500 000+КМ) първите 3-4 си карах целогодишно с едни и същи гуми. А след това просто ме домърза да си слагам веригите. biggrin.gif Единственият плюс който съм намерил, е че са много по-удобни и мързеливи tongue.gif Ама чак заглавия като това на темата и по новинарските емисии ми се струват прекалени.
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от slowtraveler » 28 Ное 2013 09:56

Japanese_fever написа:
slowtraveler написа:Ами и при -15С летните имат с няколко метра по-къс спирачен път от зимните, ...
Ама това, на сняг ли, на лед ли, на сухо ли?
Нагледни доказателсва и тестове, ако може!
По-горе съм споменал условията - лятната гума държи по-добре независимо от температурата на сухо и мокро (за мокрото - разбира се, че е +0С)...
Самия тест не ми се търси тук, но със сигурност го има някъде из форума и бях приложил конкретните стойности...
Сравнението бе с няколко летни и зимни гуми. На сухо, мокро, сняг/лед...
Ако го издиря пак - ще го приложа...
И мнението ми съвсем не е против зимните гуми - напротив... От над 15г ЗАДЪЛЖИТЕЛНО зимата съм със зимни гуми.
Но не смятам, че една задължителна смяна на гумите от рода 'септември' - 'април', независимо от метеорологичните условия е правилна и полезна...
Все едно да ви 'надупят' парното независимо от външните температури :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Rudy » 28 Ное 2013 10:30

slowtraveler написа:Но не смятам, че една задължителна смяна на гумите от рода 'септември' - 'април', независимо от метеорологичните условия е правилна и полезна...
Все едно да ви 'надупят' парното независимо от външните температури :whistle:
Абсолютно съм против "задължителните" мерки. Сложих зимните гуми преди две седмици, но не съм подготвял друго по колата за зимата, защото я подготвям и проверявам всеки ден (в нея возя всеки ден най ценото си!).

Наясно съм, че не всички са като мен, но акции като "светлина", "зима" и т.н. няма да променят нищо - дори да почнат да проверяват зимни гуми, антифриз, чистачки и т.н. пак ще се слагат по две стари (втвърдени) зимни гуми куча марка - (може да се държат лошо на пътя, но ще изглеждат добре при проверка) и няма да реши проблемите на пътя. За съжаление имаме много по-големи проблеми, които няма надежда да се решат...
Изображение

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от kickata » 28 Ное 2013 16:14

slowtraveler написа:Чучка писатель, не читатель tooth.gif
Като говорим за чукчи ето един виц:
"Двама шефа наели чукча да реже дървета. Дали му един моторен трион и му казали, че трябва да отсече 100 дървета за 10 дена и ще го задържат на работа.
Шефовете останали малко да видят как реже и след 1 час бил готов. Единият казва на другия:
- Е, стига бе. Тоя отряза 500 за час.
А, другият отговаря:
- А, представяш ли си, ако беше пуснал триона?"
Аз с летни гуми зимата съм се качвал на семково с авенсис 1. И честно не виждам чак каква е тази истерия с тези зимни гуми. За 14г активно шофиране (500 000+КМ) първите 3-4 си карах целогодишно с едни и същи гуми. А след това просто ме домърза да си слагам веригите. biggrin.gif
Предполагам колегата ако сложи зимни гуми къде ще се качи... biggrin.gif
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Аватар
andrian999999
Мнения: 1513
Регистриран на: 19 Мар 2009 11:51
Местоположение: София

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от andrian999999 » 29 Ное 2013 10:43

zi_zi_top написа:Аз си имам график: 10-15 април слагам летните гуми, а 10-15 октомври - зимните гуми.
Има едно голямо предимство - никога не чакам в сервиза повече време, отколкото е необходимо да ми сменят гумите и да ги балансират, защото по това време много малко шофьори са на тази вълна.
докторе мръдни графика на 15 ноември - 15 март мисля и пак няма да чакаш.
между другото аз вчера се качих до Витоша, малко над с.Железница с летните

п.п.другата седмица съм решил да сляза долу и да си ги сложа, пък и да завали много и да съм с летните има градски транспорт, таксита
професионален мапер

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от mirott » 29 Ное 2013 10:50

zi_zi_top написа:Аз си имам график: 10-15 април слагам летните гуми, а 10-15 октомври - зимните гуми.
Има едно голямо предимство - никога не чакам в сервиза повече време, отколкото е необходимо да ми сменят гумите и да ги балансират, защото по това време много малко шофьори са на тази вълна.
Тоя график може да е валиден за преди 10-15 години, когато имаше зими! Сега на 10-15 Април може сняг да е, може 30 градуса. Същото важи за Октомври. Тъй, че всяко нещо трябва да е с времето си, а не по график. Съвестния шофьор знае кое, кога и как. Другите са проблема, дето не знаят колко уши имат на главата си...! Изцяло "копирам" поведението на Пешо Марсианеца по повод гумите:)))!

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Оги » 30 Ное 2013 10:37

Няма графици, няма такива. Всеки върши таз работа както му позволяват времето и възможностите и се съобразява единствено с пътните условия. Нищо не им става на гумите като се забави или избърза с монтирането на есен и на пролет и всеки знае как да кара при стъпване по неподходящ за гумите му терен- елементарно, с ограничаване на скоростта и резките маневри. По-важно е докато се чудиш дали да монтираш или не зимните гуми - да не би зимата да те изненада и вместо да мръзнеш около някое гумаджийно и през това време пропущаш важни ангажименти- да си караш колата съвсем безгрижно.
Погледнато иначе- ако през февруари захване едно топло време- да не би някой да обува летни гуми... щото може и такива да има. dry.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Тонии
Мнения: 87
Регистриран на: 17 Май 2013 09:15

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Тонии » 30 Ное 2013 12:23

Rudy написа:
slowtraveler написа:Но не смятам, че една задължителна смяна на гумите от рода 'септември' - 'април', независимо от метеорологичните условия е правилна и полезна...
Все едно да ви 'надупят' парното независимо от външните температури :whistle:
Абсолютно съм против "задължителните" мерки. Сложих зимните гуми преди две седмици, но не съм подготвял друго по колата за зимата, защото я подготвям и проверявам всеки ден (в нея возя всеки ден най ценото си!).

Наясно съм, че не всички са като мен, но акции като "светлина", "зима" и т.н. няма да променят нищо - дори да почнат да проверяват зимни гуми, антифриз, чистачки и т.н. пак ще се слагат по две стари (втвърдени) зимни гуми куча марка - (може да се държат лошо на пътя, но ще изглеждат добре при проверка) и няма да реши проблемите на пътя. За съжаление имаме много по-големи проблеми, които няма надежда да се решат...
Така е,правси. Малки са доходите затова побългаряваме всичко .Пестим от гуми без да мислим за сигурноста ? Нямаме достатъчно пари !Пестим при смяна на маслото , без да мислим че износваме-унищожаваме двигателя. Пестим фаровете,заради акумолатора ....

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от jim_beam » 02 Дек 2013 00:08

метнах едни вериги в багажника,че по нг ще се наложи да минавам некви балкани.надали ще потрябват,за нагоре така или иначе не,но може би по нанадолнището.ако пък рече да падне 1м сняг съм вътре с някой лев,ама то нали сме в ес,следователно би трябвало да почистват пътищата вече добре. rolleyes.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от slowtraveler » 02 Дек 2013 07:55

И аз щото в края на тази седмица ме чакат някои проходи и към 1000км с очаквани снеговалежи, най накрая реших да сложа зимните гуми.
В събота - хубаво слънчево време, тъкмо идеално за тази работа - за ужас на съседите си ги сложих сам...
Поради лошия навик от маздата да не проверявам 'резервната', най накрая реших да я проверя на Кашкая.
Тъй-като откакто е станал автомобил Кашкая тази гума не е пипана, се отлепи с голям зор от купето tooth.gif
Оказа се на 1.9 атмосфери. Та смяната на гумите не ме умори, но си викам - вместо да демонтирам отново тази резервна гума (не може да се помпи на място), по-добре сам да си я напомпя - така и така съм я свалил...
Да ви кажа - става, ама да вдигнеш 4.6 атмосфери с крачна помпа си изисква сериозна физическа подготовка tooth.gif
Така, че по-добре ползвайте близката гумаджийница (ако компресора и вдига толкова де...)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Raya
Мнения: 1790
Регистриран на: 10 Апр 2009 12:17
Местоположение: Варна

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от Raya » 02 Дек 2013 12:52

Като чета какво става в София, как се кефя, че се махнах от този трафик. Обаче, във Варна и в дъжд не могат да карат, защото автопарка тук е толкова стар, че и летните им гуми са с изтъркан грайфер. Но хубавото е, че градчето е малко и пеш с зимни ботуши стигаш по-бързо laugh.gif
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от scorpion » 02 Дек 2013 16:44

Raya,
как не са те емнали колегите от Варна ... не знам biggrin.gif
Не съм адвокат на Варненци но града ми е много симпатичен (а и кумовете са ми от там, т.е. кума за съжаление почина човека) и ми се струва, че град Варна не е толкова малък за да го прекосиш със зимните ботуши и те да останат при това сухи biggrin.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Слагайте зимните гуми,че е страшно !

Мнение от slowtraveler » 02 Дек 2013 17:28

Рая явно има 'бързоходки' :) На времето работата ми съвсем не бе в краен квартал, но бе на около 14км от вкъщи. Сега съм значително по-близо...
Но по едно време бях забелязал, че от Варна до Балчик по време на пиков час лятото стигам по-бързо, отколкото от работата на съпругата до вкъщи tooth.gif
Преимуществото на Варна е в това, че пиковия час не е чак толкова дълъг.
Недостатъците са няколко - доста туристи или 'чужденци' се лутат, не знаейки или накъде са тръгнали, или как да стигнат до там.
Липса на качествена и правилна маркировка. На доста места маркировката е подвеждаща, и за 'чужденците' е трудно да се ориентират в коя лента да се престроят.
Зимата е много коварна за шофьорите.
Защото много време температурите се задържат около нулата. За минути замръзва или се стопява леда (който е много по-често срещан от снега)...
Често можеш да срещнеш як леден участък при високи положителни температури зад някой блок или на проветриво място. Затова и често се случва да се сгреши в преценката. Кръстницата ми така се удари в един паркиран автомобил - при сух път и положителни температури през нощта, зад един блок имаше ледена локва..
Ураганните ветрове зимата (северозападни) често причиняват огромни навявания.
Виждал съм как едното платно на булевард е на чист лед - издухан е всякакъв сняг, а другото платно е с преспи над 2м (тук таме се вижда върха на някоя антена на изоставен автомобил)...
Честите замръзвания и стопявания спомагат много за славата на Варна като града на дупките (последните години нещата доста се оправиха - вече пътищата са много по-добре)..
Преди няколко години циклите така се бяха наредили, че се бе натрупал плътен лед по пътищата над 20см. И коловози, в които малко по-ниските автомобили си трошаха пластмаси и ауспуси с кеф...
И типичния варненски специалитет - завалява дъжд, който по някое време започва да замръзва на платното правейки ледена кора, върху която вече се натрупва сняг (и ако има вятър - гарнирано с преспи) biggrin.gif
В балканските градчета зимата ми е много по-спокойно отколкото шофирането във Варна точно поради бързо променливите условия...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта