Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
nitsodar
Регистриран: 04 апр 2016 19:20

Мнениеот nitsodar » 12 май 2017 13:28

rovers , мерси за инфото! Tora , такава си правя всяка година,за да имам при всяко ходене из Европа. Според мен си е задължителна :) Благодаря на всички за мненията! :) :thumbsup:
Toyota Avensis Wagon 2.2 D4D 2007
Toyota Avensis 1.8 CVT 2017

Iliyа Damyanov
Регистриран: 05 апр 2016 15:10

Мнениеот Iliyа Damyanov » 05 сеп 2017 22:08

Здравейте. Отдавна не съм влизал във форума поради липса на време и по важни за мен занимания. Затова се извинявам ако дублирам нещо. Отнася се до пътуване в и през Сърбия. Един път много бързах и направо прелетях през тази територия а останалите пъти съм карал по-бързичко от ограничението 120 Км. в час. Подобна система за секторен контрол има на доста места и в Италия. Ето и статията за Сърбия макар източника да е смешен.https://www.blitz.bg/svyat/vseki-koyto- ... 41547.html

Лек път на всички и спазвайте правилото „Ако искате да стигнете бързо , тръгнете по-рано.“

Потребителски аватар
miso25
Регистриран: 13 окт 2012 18:35

Мнениеот miso25 » 29 сеп 2017 16:01

От скапаното ежедневие се отнесох да дам малко инфо за пътуването до Кушадасъ. Границата в началото на Септември се мина за около 30мин. Ако не минават през Истанбул и се отбиете при Одрин нямате никакви такси за пътищата. За ферибот към Чанакале имате два варианта - единия да се хване при Гелиболу (около 35 лири платихме) и другия при Аечебат (30 лири), бих казах, че при втория вариант беше малко по-спокойно. Самото пътуване с ферито е около 20 мин. После се поема в посока Измир и след него има магистрала, за която се плаща 3 лири, но ти трябва стикер, който се лепи на предното стъкло. Има пунктове (с надпис PTT) на вход или изход от магистралата от където се закупуват като първоначаната цена е 60 лири. Този стикер няма давност тоест като свършат парите в него се зарежда с някаква сума.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 29 сеп 2017 16:04

Навярно знаете, че може да си проверите дистанционно статуса и сметката за тези магистрални стикери :)
Вижда се къде в колко часа каква сума са ти удържали, и какъв ти е остатъка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
miso25
Регистриран: 13 окт 2012 18:35

Мнениеот miso25 » 29 сеп 2017 17:27

Знам, знам :whistle:
Изображение

simo77
Регистриран: 13 окт 2015 22:48

Мнениеот simo77 » 14 окт 2017 10:46

Мислим за Нова година да ходим в Халкидики. Намерихме си една оферта в https://oferti.pochivka.bg/oferti-halkidiki-b568 , но не е включен транспорт. Някой ходил ли е до там с кола? За какво трябва да бъда подготвен? Никога не съм ходил в чужбина с автомобил и затова ще се радвам да ми дадете съвет за всичко, което да очаквам, за да няма неприятни изненади.

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 14 окт 2017 13:09

Внимавай с внесения алкохол - ограниченията за количества са доста строги.
Радар-детекторите са абсолютно забранени... Дори и превозването им в багажника на колата...
Ножовете дори и по-малките също - хладно оръжие...
По закон не трябва да имаш теглич ако не теглиш нещо (т.е. трябва да си го демонтирал ако в момента не теглиш нещо)...
По шофирането - спазвай ограниченията и знаците и няма да имаш НИКАКЪВ проблем. Рядко ще срещнеш полиция. Пътуването в повечето случаи е много спокойно...
Гърците по принцип си пазят туристите - ако не се правиш на мъж - всичко ще е по мед и масло...
Преди няколко години имаше шум заради големите талони на автомобилите. Да тогава основно дебнеха товарните (заради претоварването по оси и превишаване максимално допустимото тегло, което не бе вписано в малките талони)... Ни мисля няколко човека изгоряха и с леки автомобили - искаха им големия талон (и това си е съвсем законно - просто нашите тъпунгери в София с целия си офисен капацитет не са чели изискванията на ЕС - 'големия' талон е талона, който трябва да се носи в автомобила (Част 1), а 'малкият' талон (Част 2) е този, който е нужен за прехвърляне на автомобила. Наще както винаги са обърнали нещата с главата надолу - вместо да носим малък талон Част 1, ние мъкнем Част 2...
Да, новите талони Част 2 съдържат нужната информация и вече гърците и унгарците не се заяждат, въпреки, че формално имат право да ти искат Част 1 (нашенския 'голям' талон)...

Лошо няма да носиш Зелената карта, въпреки, че не е задължителна.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

tora
Регистриран: 22 яну 2016 11:37

Мнениеот tora » 16 окт 2017 15:42

При алкохола допустимите количества са 10 литра концентрат, 90 литра вино или 110 литра бира. На човек.

http://www.mfa.bg/uploads/files/Customs/Greece.pdf

Върни се в “Общи теми”