[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Публикувай отговор
planetarydrive
Мнения: 51
Регистриран на: 21 Яну 2021 18:19
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Camry
Получена  благодарност: 3 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от planetarydrive » 21 Дек 2023 19:31

След 3 зими и 40х.км с оригиналните летни гуми-Мишлен Праймаси , използвани целогодишно, реших, че е време за всесезонни гуми на Камрито. През този период се наложи 2-3 пъти да използвам другата кола със стари Мишлен Кроскл. плюс, заради опасения от снеговалеж. Умилявам се когато се говори за компромис и качества на всесезонните, особено добрите такива. В края на соца не знаехме, че има зимни гуми, карахме по планински курорти като млади шофьори с летни гуми, по много по-лошо поддържани през зимата пътища. Все си мисля, че противниците на всесезонните никога не са имали досег с тях.
По-важното-впечатленията от Кроскл. 2. Значително по-тихи от летния Мишлен и много по-комфортно поемане на дребни неравности. Същото впечатление беше при старите Кросклайм плюс-тихи и комфортни. Грайферът като нови е 6.5мм. Най-разочарован съм бил от нови Мишлен Алпин преди 20г.- неубедително представяне на сняг, но може би очакванията са били големи.

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dimkaraganchev » 21 Дек 2023 20:03

Не сравнявай едновремешните гуми със сегашните летни. Нямат нищо общо. Опитай се сега да катериш Козница, когато е заснежена, с летни гуми. На мен ми се е случвало. Само един път. Никога повече... tooth.gif

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от mirott » 21 Дек 2023 22:09

planetarydrive написа: 21 Дек 2023 19:31 Умилявам се когато се говори за компромис и качества на всесезонните
И аз така оня ден в един проход, като гледах чичкото с бмвто как беше забуксувал баш с нови мишелини ал сизън/Бънди или там нещо си.
planetarydrive написа: 21 Дек 2023 19:31 противниците на всесезонните
Защо противници? Напротив, много хора са съгласни с всичко казано но просто не ги ползват, защото за техните цели са компромис. Аз съм един от тях. И компромис с това дали ще се прибера вкъщи или ще спя във виелицата не правя.
Най-ми е любима комбинацията електрически автомобили с всесезонни гуми. Познат ползва точно нея, но кара от Банкя до София и обратно. От един в друг гараж. На контакта...и не прави компромис с нищо в случая. Обаче на морето се ходи с дизеловия мерц щото нали... :whistle:...ако отиде с електричката ще му отнеме още 10 часа пътуването. И там не прави компромис.
И така.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 22 Дек 2023 08:02

Аз продължавам да съм доволен от всесезонните - достатъчно тихи са (което е и недостатък, защото почваш да чуваш потропването на биалетки или шенкел :) )...
Все още не съм ги срещал със сняг - ще видим 'като му дойде времето'... При всички случаи усещането е много по-добро отколкото със 'оригиналните' зимни на колата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

planetarydrive
Мнения: 51
Регистриран на: 21 Яну 2021 18:19
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Camry
Получена  благодарност: 3 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от planetarydrive » 22 Дек 2023 09:29

Според мен различно от компромис е наличие на вериги, качествени-намерих такива с по-тънки звена. Наличие в багажника на лопата-голяма, хидравличен крик и надеждна подложка за крика. А и челник и работни дрехи. Само тогава виелицата има по-малко шанс да ни остави на пътя. Впрочем такава беше системата при онези дефицитно намиращи се гуми навремето-лоши гуми с груби вериги. Тогава Мерцедес 123 бензин автомат със сликове Файърстоун-чисто летни и по сегашните разбирания, се превръщаше в танк и нямаше спиране в дълбок сняг. Слагането на вериги отнема при добра тренираност около 15 мин.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 22 Дек 2023 11:03

Надежден колан и/или въже също :) Някои хора обаче се плашат от минимално влошаване на времето. Просто трябва да се съобразяваме с условията и толкова... Тръгването е планирано, пристигането - според късмета...
Винаги трябва да имаш резервен план и то да не те плаши да промениш плановете си...
Случвало ми се е да тръгвам с летни гуми във виелица, където затваряха цяла северна България. По него време мобилни телефони нямаше :) Посредата на маршрута се наложи промяна - затворен изцяло път... Върнах се няколко десетки километри и продължихме по друг маршрут... Ако и там не станеше - щяхме да намерим подслон в някое село или град и на сутринта/след няколко дни - да продължим... Просто ме учудва страха в България - тук е населено доста начесто... Не е да изминаваш стотици километри без да има жива душа... А и това второто го прави приятел с мотор из доста странни държави (някои преходи - над 4х.метра надморска височина)... Правилна планировка и спокойно движение според обстановката..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
itzoa
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от itzoa » 24 Дек 2023 12:29

Офтопик
slowtraveler написа: 22 Дек 2023 11:03 Просто ме учудва страха в България
Явно не си бил в Англия, когато започна да им вали сняг, да видиш там какво се нарича ужас и пълен колапс при 2-3 см сняг :D

Аватар
FearSoft
Мнения: 380
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 39 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от FearSoft » 24 Дек 2023 13:23

Тъй де, в UK. Ама тук не е като да не сме виждали и карали в тежки зимни условия, не 2-3 см. :whistle:
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
ico1
Мнения: 286
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от ico1 » 24 Дек 2023 13:27

Като гледам от вчера и прогнозата за близките 10 дни май трябва да се слагат пак летните :) :) :)Весели празници
LEXUS RX450hl

dracunculus
Мнения: 1225
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 57 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dracunculus » 24 Дек 2023 13:40



Включвам се с едно видео по темата за всесезонните гуми. На немски е (швейцарски тестъри). Интересно е- сравнение между зимни, летни и всесезонни- с конкретни цифри. Излиза, точно както е и моето мнение, че в критична ситуация си е кофти да си с всесезонни. При директно сравнение 100-0кмч на сухо колата с летни гуми спря напълно, в момент, в който тази с всесезонните беше с над 50кмч остатъчна скорост. Това ме изненада най-много и най-негативно, с две думи. Пускам го с чисто информативна цел, мисля, че е добро. Не ми е целта да отварям дискусия от типа "редно ли е да се кара с всесезонни"- това си решава всеки за себе си.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 24 Дек 2023 14:35

Безусловно всяка гума е някакъв компромис... Това, че всесезоната е имала остатъчна скорост над 50км/ч при спиране на сухо спрямо летните от 100км/ч го отдавам на избор на някакви силно 'странни' всесезонни гуми... Защото всички други публикувани тестове показват много близки стойности в тази дисциплина между летните и всесезонните гуми... Моите лични впечатления от експлоатацията на съвременните всесезонки са същите - предоставя много добро сцепление :thumbsup:
А тръгнем ли да издребняваме 'за условията' - доникъде няма да стигнем :) Щото ще се появят други дребни фактори, влияещи на резултата... Например за какво сцепление е настроен АБС (на колата ми настройките на АБС също се променяха в зависимост от избраната повърхност), или каква е грапавината на асфалта и т.н. и т.н... И да сменяш гумите според това tooth.gif
Затова е шофьорът - да адаптира шофирането си към текущото сцепление така, че автомобилът винаги да бъде под контрол и пътуването - безопасно :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dracunculus
Мнения: 1225
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 57 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dracunculus » 24 Дек 2023 15:06

С две думи- казаха, че има два вида всесезонни- базирани на еквивалентия летен или зимен вариант гума. Сравнението при теста на сухо беше между летни и всесезонни-базирани върху зимния вариант. Може би на това се дължи разликата....Но пък тези всесезонни имат по-добри качества на сняг- също споменато във видеото. А в крайна сметка всесезонните ги купуваш, че да ги караш при ВСЯКАКВИ условия, нали това е смисъла.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 24 Дек 2023 15:14

Така е, обаче посоченият от теб тест май показва всесезонните в по-лоша светлина и от летните и от зимните.
Докато всяка нормална логика сочи, че те биха се представяли някъде посредата в граничните за тях условия, и по-добре в междинните/преходните за другите гуми условия.. Което се вижда и при другите тестове..
Според мен дори не е правилно да се казва 'базирани на летни или зимни' - за мен няма два различни вида всесезонни (лятно или зимно ориентирана)... Там резултатът е 'аналогов', а не бинарен... Въпросът е какви параметри е решил да вложи производителя в гумата. И резултатът е някъде между зимните и летните... Затова за севера си има зимни-зимни (nordic както ги пишеха), и спокойно може да се спори дали трябва да се купува зимна или нордик гума, щото виждаш ли техните тестове показвали хубав резултат... tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dracunculus
Мнения: 1225
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 57 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dracunculus » 24 Дек 2023 15:24

Да, ясно е това. Просто ми направи впечатление теста, все пак. Конкретни числа. Тестът показва като цяло, че в крайните ситуации всесезонната си има съответния недостатък спрямо летната/зимната гума (било то и малък), което е и логично и нормално. Дали е правилно подбрана тестваната всесезонна гума и дали на това не се дължи не толкова добрия резултат- ами може. Също както може и в реални условия клиентът да я подбере по същия начин грешно и да се удари с тези 50кмч остатъчна скорост. Също както може да подбере и грешната зимна или летна гума. Всичко е въпрос на правилно подбиране :thumbsup:
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 108 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от BOz » 24 Дек 2023 16:15

slowtraveler написа: 24 Дек 2023 15:14 Просто ми направи впечатление теста, все пак. Конкретни числа.
Вземайки точно тези числа, базирайки се на числата от много други тестове, този тест изглежда неуместен, защото никой друг тест не показва такава разлика. Ясно се вижда разлика от около 15 метра в спирачния път на сухо, което е прекалено много, за да е обективно.
Интересно е да се види измерено разстояние от уред в колата, а не визуален.
Защото така поднесено за скоростта от 50 км/ч, то са се базирали на измерено разстояние между двете коли и обърнато в необходим спирачен път за съответната разлика, което вкарва вече възможност за грешка на измерването.
Затова се използват уреди отчитащи времето за негативно ускорение отнесено към времето, за да се изчисли доста прецизно спирачния път.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта