Въпрос относно добавка

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Ivanov_95
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Авг 2023 19:05
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Toyota Rav-4

Въпрос относно добавка

Мнение от Ivanov_95 » 22 Авг 2023 19:09

Здравейте колеги, нов съм в групата. Наскоро си закупих Toyota Corolla Corolla Hatch 2.0 D-4D (90 Hp) Въпросът ми е следния, кое бихте ми препоръчали? Примерно Shell V power diesel или някое др.премиум гориво или Bardahl BDC. Много моля колегите с преки впечатления да споделят.. Хубава вечер! bow.gif

Аватар
iovkito
Мнения: 2841
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от iovkito » 22 Авг 2023 19:35

Наливай най-евтината нафта, без никаква добавка.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Ивайло Димов » 22 Авг 2023 19:49

Keropur D ,Archoil ,Bardhal ,Pro-tec ,Liqui Moly .Има смисъл от тези добавки ,защото нашенската нафта не е много обогатена с индустриални такива след очистване при рафинирането на петрола .Важното е да не се продозирва и с профилактична цел да се слага минималното количество ,което е предвиди производителя.

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от mapamop » 22 Авг 2023 19:54

Зимата (евентуално) Бардал BDC, и "обикновената нафта, от оборотна бензиностанция". Във двойна доза спрямо тази на етикета.Лятото нищо.
Редовната смяна на горивния филтър е по-добра като инвестиция от всякакви добавки, както и избягването на карането "до дъното на резервоара". На дъртата Астра ползвах една на "Кастрол" преди много години и нямаше особена файда. В последните ѝ години лятото нищо, зимата двойна-тройна доза BDC, заради анти-гел действието ѝ, и евентуалното плацебо че мотора работеше "по-мазно".
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Ивайло Димов » 22 Авг 2023 20:06

Не е бил плацебо :) Когато се изчиства дизела от сярата заради еко изисквания се премахват и всичко останали и полезни компоненти ,горивото става "сухо " и пада цетановото число ,оттам и влошена работа на двигателя .Производителите на горива добавят индустриални присадки ,за да покрият стандартите за качество .Сякаш не сте чували лафа от някой дизелджия "Сипах нафта в чужбина и колата утихна и върви по-добре ,като сложих в България стана зле както си беше и преди "Горивата на нашия пазар покриват само минималните изисквания за стандарт ,за това тези добавки са много полезни ,особено ако двигателя е с елетрически или пиезо-кристални дюзи .Увеличава им се експлоатационни срок .На някой стар дизел от 9--те и олио от фритюрника да налееш пак ще върви .

Аватар
TATI
Мнения: 2751
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти
Обратна връзка:

Въпрос относно добавка

Мнение от TATI » 22 Авг 2023 20:16

Тая тема мисля е дъвкана и предъвкана!
Всеки сам решава как да си строши колата.
Лично мое мнение, след около 35 годишна експлоатация на дизели - всяка добавка и т.нар. скъпо гориво е само и единствено психологическа нагласа, че всичко е наред!
Да, сипвал съм и скъпи горива и добавки - ефект 0, освен бъркането в джоба ми
За това, както каза колегата iovkito - сипвай си обикновен диел и си карай колата
За мен най-важно е редовна смяна на консумативите
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Ивайло Димов » 22 Авг 2023 20:24

Съвременните комънрейл дизели се усеща голяма разлика :) Все едно да кажеш че няма разлика между А92 и А100 преди да давате категорично мнение малко трябва да се информира човек .Кое какво е ,преди 25 години еко нормата за дизела е била Евро 1 ,сега е Евро 5 ,колкото повече се пречиства нафтата толкова по-скапана става и има нужда да се слагат индустриални присадки .В Европа се произвеждат от BASF основно ,има и други компании но са по-малко известни .

Аватар
TATI
Мнения: 2751
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти
Обратна връзка:

Въпрос относно добавка

Мнение от TATI » 22 Авг 2023 20:34

Без да навлизам в излишни спорове
До колкото съм запознат А92 и А100 са бензини
Тук говорим за дизел
Единия ми автомобил е евро 4, дизел
Бензиновия ми е евро 6w
На нито един от тях не съм усетил каквато и да било разлика, независимо какво гориво наливам
И както споменах, всеки решава сам за себе си!
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от mapamop » 22 Авг 2023 20:40

От бензинова на STP освен че започна по-тегаво да пали бензинката друго не усетих.
От бензинова "за стабилизиране на горивото", racing нещо си на "Вандал" освен разликата в касовата бележка не видях.
От бензинова почистваща на Redex имах чувството че ми стана доста ленив мотора, и една идея по-тегаво палеше. Втората тубичка, купена 2в1 от Метро я подарих на не помня кого.
И в трите слуая на дисплея и касовата бележка показателите не слязоха надолу, въпреки гръмките обещания за чудеса.
Със BDC в тройна или четворна доза "прокарахме" едни пиезо дюзи в моргата на моя - беше ми останала към 1/3 от кутията и я наляхме. Корекцията на дюзите мръдна с 0.1-0.3 позиции по спомен. Колата бръмча на двора няколко часа, докато изгори нафтата, със инцидентни обиколки по 1-2 километра около моргата. И да има ефект, не е нещо WOW! по мое мнение.

Но да не забравяме че има и такива които ходят на хомеопати.... И те са хора и те имат право да си харчат парите, както намерят за добре.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Ивайло Димов » 22 Авг 2023 20:42

Колега при дизела има цетаново число ,информирай се какво върши ,и аз говоря не за евро категории на колата ти ,а на горивата .Те също трябва да отговарят на определени еко стандарти за съдържание на сяра и всякакви вредни примеси .Проблема е че като се подложат на хидрокрекинг за изчистване се премахват и полезните вещества ,които после се добавят изкуствено с присадки ,както има присадки в антифриза ,маслата и т.н.Вече кой производител на горива колко слага си личи по отзиви на дизелджии ,които са зареждали зад граница и после тук .Нашенската нафта е гадна и има нужда от малко допинг за да се подобри и съответно да се удължи живота на всички що е по-горивната система .Все си мисля ,че пиша на разбираем български език .Ползвал съм такива добавки на dci двигател и мога да кажа ,че работи много по-добре и по -тихо ,да не говорим за зимно палене или за липса на пушеци отзад .

Тартор :) Тия добавки не се ползват за лекуване ,а с цел профилактика ....няма как да чакаш с 2-3 часа лумкане на мотора да усетиш разлика .Тва все едно 30 години сека вечер да пиеш по половинка гроздова и на 65 да се сетиш че тря ядеш редовно плодове и зеленчуци :)
Нито една от тези добавки ,или поне на сериозните фирми не пише че лекува задръстени горивни системи .Без значение дали е дизел или бензин .Целта им е подобряване на качеството на горивото и по-добър процес на създаване на гориво-въздушна смес.

Аватар
TATI
Мнения: 2751
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти
Обратна връзка:

Въпрос относно добавка

Мнение от TATI » 22 Авг 2023 20:50

VAG-овете си страдат по рождение
Нека правим разлика!
Мисля че знам що е то цетаново число и какво прави или пък не
Така или иначе, автора да си пробва различни добавки и сам да си стигне до извода
Един наш народен герой го е казал много отдавна - "имал си бол пари, платил си"
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Ивайло Димов » 22 Авг 2023 20:54

Всички съвременни дизели страдат ,заради стриктни еко норми и желанието на инжинерите да изцедят повече мощност от по-малък обем ДВГ ,се налага да се правят много технически компромиси .Дай да не коментираме марки ,че D4D им викат "Дай 4 дюзи " tooth.gif .Това е масов проблем при комънрейл моторите ,без значение дали са японски ,немски или френски ,горивните им системи са чувствиителни към качеството на горивата .Виж ако е някое дърто пежо 405 може и олио от тигана да му наливаш

Аватар
TATI
Мнения: 2751
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти
Обратна връзка:

Въпрос относно добавка

Мнение от TATI » 22 Авг 2023 20:59

Няма да коментирам.
Само чакам автора да каже какво си е избрал като добавка
Наздраве, че ми се стопли бирата :)
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Ивайло Димов » 22 Авг 2023 21:03

Наздраве ,е тва е приказка .Автора да чете и да мисли с главата си ,ако има технически проблем това няма да се реши с добавки ,а с ремонт.Механици в тубички и бутлки няма .Ако е с цел профилактика да слага нещо в минимална доза ,на доказан производител ,не е задължително на всеки резервоар но е препоръчтително .Archoil и Keropur D могат да бъдат купени само от чужбина ,но са много високо качество ....е скъпички са но си струват .Другите ги има на нашия битак .

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Въпрос относно добавка

Мнение от Hursa » 22 Авг 2023 21:29

Производителите на автомобили - препоръчват ли ползването на добавки?
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 46 госта