Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

istoichev
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Авг 2018 23:41
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: Toyota Corolla E12

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от istoichev » 21 Сеп 2023 15:24

Здравейте, колата е Toyota Corolla Е120 1.4 VVT-i 2007 година с код на мотора 4ZZ-FE. Появи се много силен шум при студен мотор след запалване, който продължава между 3 и 5 минути и след това спира и си работи нормално. Колата също пали трудно. При топъл старт шума изчезва. За сега са сменени пистов ремък и ролките му без никаква промяна. Майсторът казва, че при свален ремък шума продължава. Колата е на реални 140 000км купувана от България, но поради стекли се обстоятелства не беше карана 3 години.
Прилагам клип на студен старт, шума почва около 20сек.
Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем или се сеща от какво може да е причинен, бих бил благодарен да сподели.
Поздрави.

Аватар
WoLF
Мнения: 2646
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 259 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от WoLF » 21 Сеп 2023 16:30

След смяна на масълце има ли промяна? Шума не започва веднага, климатика в какво състояние е?
ИзображениеИзображениеИзображение

istoichev
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Авг 2018 23:41
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: Toyota Corolla E12

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от istoichev » 21 Сеп 2023 16:44

Маслото е Ravenol FDS 5W-30 сменено преди 6-7000км. Климатика началото на лятото беше зареден с фреон, не съм забелязал проблеми с него.

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от ufer » 21 Сеп 2023 18:14

През тези 3 години палена ли е от време навреме? Май докато не се разглоби това-онова, трудно ще се отгатне. Аз бих проверил първо ролките и лагерите на периферните устройства, после бих премерил налягането на маслото и особено дали стига масло до разпределителните валове, ако има възможност при свален капак. По принцип за 1-2 минути не би трябвало да е проблем... :thumbsup:

Аватар
mapamop
Мнения: 4084
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от mapamop » 21 Сеп 2023 18:35

Ако махнем ремъка със периферията закачена на него, и "на доверие" лагерите в самия двигател, не остават много неща които могат да ромолят из коша на мотора. Дефакто остава бендикса на стартера да не доотделя и вентилатора на двигателя.
Перката на мотора може да се изключи или застопори да не се върти, че ако е пуснат климатика и се пуска и тя, дори на студен мотор. Имах подобен шум, но много по-слаб и излезе оня скъпия лагер за 6 лева от вентилатора на мотора. За мен звука си е като на заминал съчмен лагер, който се е схванал и като се раздвижи млъква.
Перката имам бегъл спомен че май не можеше да се откъсне, че си я търси и се вкисва като не я намери, но не реве че е блокирана с парцал да не се върти tooth.gif
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
TATI
Мнения: 2753
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти
Обратна връзка:

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от TATI » 21 Сеп 2023 20:00

Компресор на климатик, водна помпа, паразитна ролка, алтернатор
Аз залагам на компресора или на водната помпа
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от Ивайло Димов » 21 Сеп 2023 20:01

Тва е некоя ролка .........вие чак .....

Аватар
WoLF
Мнения: 2646
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 259 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от WoLF » 21 Сеп 2023 22:24

Както колегите и аз мисля така - щом със свален пистов ремък пак го има, остават нещата на ангренажния ремък. Проверяват се едно по едно как са им ролките (включително шайбата на коляновия вал), но тук идва въпроса за какъв майстор си говорим да не го хване откъде е... Това е евтиния вариант, ако не е от това разследването се задълбочава ermm.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4084
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от mapamop » 21 Сеп 2023 23:10

WoLF, тоя мотор що си мисля че е със верига?
Може и да бъркам, но предвид заглавието което съдържа 1.4 VVT-I ми изглежда бензинова със верига...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

istoichev
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Авг 2018 23:41
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: Toyota Corolla E12

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от istoichev » 22 Сеп 2023 02:23

ufer написа: 21 Сеп 2023 18:14 През тези 3 години палена ли е от време навреме? Май докато не се разглоби това-онова, трудно ще се отгатне. Аз бих проверил първо ролките и лагерите на периферните устройства, после бих премерил налягането на маслото и особено дали стига масло до разпределителните валове, ако има възможност при свален капак. По принцип за 1-2 минути не би трябвало да е проблем... :thumbsup:
През тези 3 години е палена няколко пъти, но само на място и не е карана. Нямало е шумове от мотора.
WoLF написа: 21 Сеп 2023 22:24 Както колегите и аз мисля така - щом със свален пистов ремък пак го има, остават нещата на ангренажния ремък. Проверяват се едно по едно как са им ролките (включително шайбата на коляновия вал), но тук идва въпроса за какъв майстор си говорим да не го хване откъде е... Това е евтиния вариант, ако не е от това разследването се задълбочава ermm.gif
Както е предположил колегата mapamop двигателят 4ZZ-FE е с ангренажна верига и е почти идентичен с 1ZZ-FE и 3ZZ-FE.
TATI написа: 21 Сеп 2023 20:00 Компресор на климатик, водна помпа, паразитна ролка, алтернатор
Аз залагам на компресора или на водната помпа
Има ли как алтернатора, водната помпа и компресора на климатика да се чуват при премахнат ремък, ако е от тях проблема? Извинявам се за въпроса, но не съм запознат. Защото от самото начало и аз предположих алтернатор, като освен звука колата пали трудно и почти никога от първия път. Но майстора казва, че не е от него. Паразитната ролка я изключвам, защото е сменена с ремъка и разлика няма.

Аватар
mapamop
Мнения: 4084
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от mapamop » 22 Сеп 2023 07:12

След премахване на ремъка остават вентилатор на двигателя, стартер, лагера на съединителя и лагери в самия двигател.
Стартер се вади лесно на тоя мотор, и се чисти и смазва лесно. Вентилатора е на букса и може временно да го откачите, или с един парцал за кратък период да се блокира. Но вентилатора няма да спъне мотора, че да пали трудно. По скоро клеясал стартер и съединител от това което не е в мотора. Докато скрибуца натискането на съединителя без вкарване на предавка, дали променя шума?
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
WoLF
Мнения: 2646
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 259 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от WoLF » 22 Сеп 2023 09:10

mapamop написа: 21 Сеп 2023 23:10 WoLF, тоя мотор що си мисля че е със верига?
Може и да бъркам, но предвид заглавието което съдържа 1.4 VVT-I ми изглежда бензинова със верига...
Прав си, с верига е. Иска въртене на ръка всичко външно и после отваряне на мотора... ermm.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от ufer » 22 Сеп 2023 18:56

Аз имах подобен проблем, т.е. шум при разпределителните валове, който разреших. Беше свързано с един клапан и особено неговата пружина към маслената магистрала. Не знам каква е обаче конструкцията на този мотор. Ако случайно проблемът е от нея, може би преди да се разглобява, да се направят 2-3 промивки с някои добавки. Допускам, че заради дългото стоене маслените магистрали да са се поспекли, както и някое клапан че да заяжда - при мен бяха три...

gena_bs
Мнения: 864
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от gena_bs » 22 Сеп 2023 22:29

Газовата обслужена ли е? Филтри и т.н.
Пали на бензин и има някакво времезакъснение. Възможно ли е то да е точно толкова, колкото се забавя появата на шума?

istoichev
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Авг 2018 23:41
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: Toyota Corolla E12

Toyota Corolla 1.4 VVI-i - Много силен шум при студен мотор

Мнение от istoichev » 28 Сеп 2023 19:54

mapamop написа: 22 Сеп 2023 07:12 След премахване на ремъка остават вентилатор на двигателя, стартер, лагера на съединителя и лагери в самия двигател.
Стартер се вади лесно на тоя мотор, и се чисти и смазва лесно. Вентилатора е на букса и може временно да го откачите, или с един парцал за кратък период да се блокира. Но вентилатора няма да спъне мотора, че да пали трудно. По скоро клеясал стартер и съединител от това което не е в мотора. Докато скрибуца натискането на съединителя без вкарване на предавка, дали променя шума?
Да дам малко ъпдейт по темата. Проблема все още не е намерен и съотшетно не е решен.
Вентилатора не се пуска при студено палене, а като се включи, работи тихо без странични шумове и съотшетно не е той.
Стартера отделя навреме, изключвам и него.
Пробвах да натисна съединителя докато се чува виенето, разлика няма.
Откачих и буксата на алтернатора за секунда докато работи за да проверя дали е от него, но не е.
Газовата е обслужена и настроена преди няма и 2000км, но шума не се влияе от от това дали колата е на газ или бензин.
ufer написа: 22 Сеп 2023 18:56 Аз имах подобен проблем, т.е. шум при разпределителните валове, който разреших. Беше свързано с един клапан и особено неговата пружина към маслената магистрала. Не знам каква е обаче конструкцията на този мотор. Ако случайно проблемът е от нея, може би преди да се разглобява, да се направят 2-3 промивки с някои добавки. Допускам, че заради дългото стоене маслените магистрали да са се поспекли, както и някое клапан че да заяжда - при мен бяха три...
Подобен ли е шума при заяли клапани, не съм чувал, но не го изключвам като вариант, все пак дълго е стояла без да се кара?

Почти съм изчерпал вариантите от къде може да идва това виене, но съм забелязал (чува се и на клипа преди да почне виенето), че първите секунди се чува чукане от веригата.
Възможно ли е това да е от обтегача на веригата който не си върши работата и дали не е свързано с виенето после? Доста клипове има за чукане от верига, които се оправят след смяна на обтегача, но пък такова виене не съм срещал сред тях.

Благодаря на всички които дават идеи, не са излишни!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта