Ръжда по автомобилите

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от nov » 06 Дек 2023 06:02

Двигателист написа: 05 Дек 2023 22:24 b6.jpg

Ето и моста от Б6. Не можах да го сложа в предното мнение, не знам защо. Ако може модератор, нека ги обедини.
Е тоя мост може ли да го сравниш с моста от Авенсис, честно???????????????
Да ръждясал е, но на Авенсиса директно го няма носача........................няма материала.

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от nov » 06 Дек 2023 06:04

Mcl написа: 05 Дек 2023 22:28 Не бе ,не така скърши му ентусиазма. Само тойота така гние. От 3 броя Инсигния на 5 години нито една не е читава, всички са пред разпад. Ама видиш ли ти тойота на 20 години започнала да гние. Найс а.
Ама не бе, къв ентусиазъм - тук подфорум Инсигния ли сме ?Или ми обясняваш как оризарнците са защитени на по-високо ниво от Опел ли от ръжда?

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от nov » 06 Дек 2023 08:32

mirott написа: 06 Дек 2023 00:01 Кое според вас е тъпотия, че потребител на Тойота изказва лични впечатления ли? И последните са неугодни вам, поради щото ги наричате тъпотии? Не ви разбирам...
Не бе , тараторя друг юзър имаше предвид.
nov написа: 06 Дек 2023 06:04 Ама видиш ли ти тойота на 20 години започнала да гние
Е ти не видиш ли????????? И не е започнала, а се е самоунищожила!!!!!!!! Демек вече нема кво да гние, нема матрЯл за гниеньие.

dracunculus
Мнения: 1225
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 57 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от dracunculus » 06 Дек 2023 08:48

Успокойте се малко. Всичко гние, и премиум и бюджетен автомобил. Само карбонов монокок не гние, но тук говорим за коли, които може би никой от нас не е карал никога tooth.gif . И какво от това...Тойота гниела, Ауди не гниело. Ами и от двете марки (преки наблюдения, както вече споменах) мога да ви дам примери за изгнили коли (тъпо, че изтрих преди 2 години снимки на А6 Allroad пред разпадане на малко над 10години, мисля, че беше на 13г. като колата я изхвърлиха) и за такива без грам ръжда. Братчеда на жена ми наскоро си купи Т25, беше ходил в Тойота да я гледат, вдигали са я на подемник- минимална ръжда по купето и леееко повече по носачи, но нищо сериозно, май месец съм в София, ще гледам да я снимам отдолу. Говоря за вече ПЪЛНОЛЕТНА кола, без допълнителна консервация. Ауди А4 Allroad на 9години е без петънце. Мога да ви дам и пример за брутално изгнила Корола от 2007-08. На какво се дължат тези различия (на 180градуса) в рамките на един производител наистина не знам. Дали карането по прашно-песъкливи пътища през годините има значение (всякаквите удъри от камъчета отдолу), не знам. Аз за мен съм си решил проблема- шибвам допълнително консервиращо покритие и си карам колите. За резултатите бях споменал вече (в тази тема и в моята тема за консервацията). И да, пак ще си купя Тойота/Лексус следващия път, въпреки, че гниели :thumbsup: Просто защото нямам желание да се занимавам с проблемите, които наблюдавам около мен (VAG, Mercedes, BMW). Хайде намалете драсканиците
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от slowtraveler » 06 Дек 2023 10:04

Дълги години в офиса се занимавахме и професионално като представители на немско-японски концерн за промишлени бои (автомобилният досег бе само с Росен Даскалов - боядисваше някои детайли с 'наши бои' супеспортния SIN :))...
Та веднъж говорим за гаранция с немския представител (завода бе в западна Германия :) )... Защото нормално всеки 4 години боядисаните железа (неавтомобилни) се почистваха (в доста случаи - до чист метал) и боядисваха отново по пълната схема от грундове до финален слой, за да предпазят метала от корозия още 4 години :) Имаше въпрос от клиент 'а не може ли да дадете гаранция 8г'... На което немеца директно отговори - НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ - над 5г давайте гаранция колкото искат - след 5г или аз или те ще са се пенсионирали, или ще са ожулили някъде боята на транспортното средство и никой няма да му пука за гаранцията и да помни кой каква гаранция е дал :)
Фактически след 5г навън много добре се държаха май само епоксидните бои... Другите 'еко-меко', водни и т.н. почват да сдават багажа... Но това - до морето. Разбира се ако е в сухата пустиня без агресивна среда - биха издържали много повече
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mfandakov
Мнения: 3359
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от mfandakov » 06 Дек 2023 10:26

Едни алпинисти ми боядисаха циментови силози с българска епокси оцветена боя на Лакпром,ами...." чук"си е, към боята се добавя втвърдител има си и специален разредител пет години вече няма ръжда и промяна в цвета.
Идваха специалисти от завода и те решиха точно с какво да се боядиса.Бе правилното решение.
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от nov » 06 Дек 2023 10:35

slowtraveler написа: 06 Дек 2023 10:04 НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ - над 5г давайте гаранция колкото искат - след 5г или аз или те ще са се пенсионирали, или ще са ожулили някъде боята на транспортното средство и никой няма да му пука за гаранцията и да помни кой каква гаранция е дал
Несериозен отговор, но и те се промениха страшно много, по една или друга причина работя с тях от около 15 години, то затова и вече НЯМА надеждни немски коли.
slowtraveler написа: 06 Дек 2023 10:04 или ще са ожулили някъде боята на транспортното средство и никой няма да му пука за гаранцията и да помни кой каква гаранция е дал
Стане ли проблем и евентуално оборудването да ми е в гаранция си търся правата до дупка, дали такъв отговор немеца би дал в Германия - ако стане нещо ще го разцепят, но тук понеже НЯМА държава може да ти каже да дадеш и 20 години гаранция бОли го ..................
По въпроса с боите - Февруари т.г. ми монтираха на селскиО двор нова метална врата, без да влизам в подробности за дизайн и т.н., напръскаха я с пистолет с протекта 3 в 1 - точно след 4 месеца се появиха наченки на повърхностна ръжда, мисля напролет да я шкуря (нова врата на няма и 10 месеца) и се чудя с какво и как да я покривам да изкара барем 5 години без да я пипам въобще, но повече от горната боя НИКОГА. Едно време имаше сребърен феролит - намажеш и забравяш, сега уж модерни бои съчетават 10 в 1 и накрая не изкарват и лятото.WTF?

r34c7
Мнения: 235
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 28 пъти
Получена  благодарност: 42 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от r34c7 » 06 Дек 2023 11:04

Прахово. Излиза по-скъпо, но държи добре.
Баба Яга - Изображение

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от Hursa » 06 Дек 2023 12:15

Ако каросерията, след сглобяване (като много зависи и от използваните стомани за изработката и, заварки и т. н.) не е обработена и след това потопена във вана за "гореща" или поне галванична антикорозионна обработка - в последствие само с външно нанасяне на антикорозионно покритие, още по-малко само с "боядисване" съвсем не може да се постигне същата ефективност. И горните са технологии прилагани при производството - от не скъпи марки.
Последно промяна от Hursa на 06 Дек 2023 12:21, променено общо 1 път.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от mapamop » 06 Дек 2023 12:20

nov написа: 06 Дек 2023 10:35 напръскаха я с пистолет с протекта 3 в 1 - точно след 4 месеца се появиха наченки на повърхностна ръжда
Боята на Лидъл с нарисуваната ограда на нея - кеф ти спрей, кеф ти бака 5 кила по спомен. Горчив опит:
- преди 12 години намазах с протекта цялата остъклена с винкел тераса и едва в последните години взе да избива ръжда през нея отвън.
- 2020 година, лятото, шкурих раковините от ръжда по праговете, под пластмасата им, под стоповете и ъглите на купето под задните врати до гол метал. После мазах с ръждопреобразувател на Лакпром без измиване. После мазах с Протекта. Тая боя я оставих да изсъхне 2 седмици на 40-46 градуса жега, без да я пипам и мокря. На втората автомивка я измих от калниците със водоструйката. Шкурката беше 480 за дремела, после 800 водна.
Баща ми намаза със същата сребърна боя праговете на Зафирата и имаше малко по-голям успех - изми я на четвъртата автомивка.
Със лидълската боя където съм пръскал не е мръднала. Това лято като клепах корема на купето си гледах белия заден мост - точици ръжда където са я били камъчетата и са ударили до метал - подмих с парцал разредител и оклепах с още бяла боя че да личи къде избива ръждичката. Дясната ми панта на багажника ударена отгоре-отгоре със сива боя от Лидъл не е мръднала за последните вече 2 години и нагоре. Просто остъргах с една летва и шкурка на нея Протектата, и залях през ноември в студа със спрея от Лидъл един слой. В коша на мотора под акумулатора също не е мръднала.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от slowtraveler » 06 Дек 2023 12:21

nov написа: 06 Дек 2023 10:35 дали такъв отговор немеца би дал в Германия - ако стане нещо ще го разцепят,
Въобще не става въпрос за български потребители... Става въпрос за международен бизнес... :thumbsup: И да - ожулването и последващи ръжди на мястото никога не са били покривани от гаранцията на боята :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от mapamop » 06 Дек 2023 12:25

Hursa написа: 06 Дек 2023 12:15 Ако каросерията, след сглобяване (като много зависи и от използваните стомани за изработката и, заварки и т. н.) не е обработена и след това потопена във вана за "гореща" или поне галванична антикорозионна обработка - в последствие само с външно нанасяне на антикорозионно покритие, още по-малко само с "боядисване" съвсем не може да се постигне същия ефект. И горните са технологии прилагани при производството - от не скъпи марки.
Hursa, е много прав и точен. Обаче "яката марка" е пропуснала тоя процес. От горното с боята от Лидъл има един недостатък - не може повече да се пръска въху нея боя/лак на акрилна основа (авто спрейовете примерно). Правят я на мехури дори и да е нанасяна преди години. Това опит с бялата ми Астра - боя на 2-3 години, по незнайна причина реших да я прекърпя със спрей на DupliColor и стана на пихтиести балони.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от Hursa » 06 Дек 2023 12:31

Все пак антикорозионната обработка - не е само "боядисване", а цял комплекс от мерки. Може би има специалист във форума, който да ги изброи - до колкото знам не са малко.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

r34c7
Мнения: 235
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 28 пъти
Получена  благодарност: 42 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от r34c7 » 06 Дек 2023 12:54

Купетата и едрогабаритните части минават ED coating или негов вариант. Процес, който се ползва много в автомобилостроенето, като финалното покритие може да е цинк, 20-30 микрона черна боя или пък да няма такова. В общи линии детайлите/купетата минават няколко вани измиване и/или някакъв вид почистване (най-често вода и фосфатация), корозионни инхибитори, депозиране на покритие, повторно миене, пещ за 20 минути на 190 градуса. Според зависи какво точно се боядисва има различни вариации.

Сложен и скъп процес, който за да работи правилно се контролира поне 1 път на ден от-до. В индустрията е известен случая с ръждата на Мерцедес W210, които са минавали вариант на този процес преди нанасянето на мокра боя, след година разследване се оказва, че в една от ваните е намерила живот някаква бактерия, която е първопричината някои от произведените коли да се скапват още през 2-3 година от експлоатацията.

Не е случайно, че всички коли ръждясват.
Баба Яга - Изображение

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Една година с РАВ4 ХА30 3ZR-FAE

Мнение от nov » 06 Дек 2023 13:16

r34c7 написа: 06 Дек 2023 12:54 или пък да няма такова
Възможен вариант за НАШАТА марка, все пак да спестят малко, пък и да си изкара гаранцииката (както всички други искат)
r34c7 написа: 06 Дек 2023 12:54 Не е случайно, че всички коли ръждясват.
Е................да де, ама едни на 15-тата година са се разпаднАлЕ, а други отдолу светят.................ама няма значение това, тия , които са се разпаднали са се карали в Канада, а тия здравите от бабичка в Южна ИталЕА..............

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта