Български език на таблото

Аватар
stefanrav4_gк
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Апр 2024 10:44
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 PHEV AWD-i 2024

Български език на таблото

Мнение от stefanrav4_gк » 09 Апр 2024 13:32

Здравейте,
Отскоро съм собственик на нов RAV4 Plug-in Hybrid AWD. Колата си е супер, ама няма български на нито един от двата модерни електронни екрана. Има руски, има румънски, но български няма.

Обадих на се на търговеца, а той ми вика - "Така е няма български". Никога не е имало.

Питането ми към Вас е - защо си мълчим? Мисля да пускам официално оплакване до Toyota Europe и в централата на Toyota. Какво мислите, дали има надежда.

Моят принцип е, че ако бебето не реве, никой не му обръща внимание, но едно е какво мисля аз, а друго действителността.

Поздрави,
Стефан

gena_bs
Мнения: 866
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Български език на таблото

Мнение от gena_bs » 09 Апр 2024 19:00

До момента в някой модел/ модификация Toyota имало ли е български език?
Подозирам, че отговорът е не.
И на японския император да пишеш, все тая.
Нашият пазар е микроскопичен и никой няма да прави инвестиции в кирилизация (не руска) на интерфейси.
Избираш си някакъв език, който ти е най-близък и ползваш. Няма как да няма английски, примерно. Независимо от регионалната версия на мултимедията.

Аватар
stefanrav4_gк
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Апр 2024 10:44
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 PHEV AWD-i 2024

Български език на таблото

Мнение от stefanrav4_gк » 09 Апр 2024 21:18

Да де, ама Рено/Дачия може да преведе и и да поддържа превода, да не говорим за 3-те топ немски марки. Отделно от това като изсипеш една торба пари, съпоставими с тези на другите марки е нормално да искаш насреща и качество и количество.

gena_bs
Мнения: 866
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Български език на таблото

Мнение от gena_bs » 10 Апр 2024 08:06

Това са наши размисли и страсти, които не са аргумент за никой производител.
Проверката за необходимите екстри и функции преди покупката на каквото и да е, би избегнало поне възмущението ти...
Просто България не съществува на картата на повечето производители. Това, че има български език някъде, вероятно е вследствие на създаване на езиков пакет за съответния регионален пазар, а не за конкретна държава. Което пък навежда на мисълта относно разликата в качеството на компонентите, сглобката и мястото на производство.

Освен това нашите "закони" не задължават конкретно автопроизводителите да вграждат български език (локализират) изделията си за нашия пазар.
И това май е най-важната причина за проблемите с автомобилите. И не само при тях...

Аватар
WoLF
Мнения: 2649
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 262 пъти
Получена  благодарност: 120 пъти

Български език на таблото

Мнение от WoLF » 10 Апр 2024 11:26

Много съм съгласен с последния абзац. Повечето езици на малки държави ги има не от доброжелание на производителя, а от местните закони. Ако зависи от производителя, един език стига за целия свят :whistle:
ИзображениеИзображениеИзображение

gena_bs
Мнения: 866
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Български език на таблото

Мнение от gena_bs » 10 Апр 2024 20:04

Изводът е - учете езици! Особено наблегнете на руски и китайски.

Hursa
Мнения: 4932
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 77 пъти

Български език на таблото

Мнение от Hursa » 10 Апр 2024 20:19

Надежда има, не е и свързано с големи разходи за производителя. Но тойота пестят от всичко и в случая бг пазара им го позволява. Проблем е и местния дилър, според мен.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

gena_bs
Мнения: 866
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Български език на таблото

Мнение от gena_bs » 10 Апр 2024 21:52

Напротив - разходите са като за допълнителна клауза в договора. Просто цената при първоначалното възлагане е според изискванията.
Всичко допълнително се плаща по други разценки.
В това се убедих преди 20 години с кирилските субтитри на всички DVD/DivX players у нас. Нямаше никакви кирилски символи въобще.
А реално се прави за 5 минути със софт, написан от един румънец. Отделно беше добавил и други разширени опции като бонус.
Чак на следващото поколение излезе официална кирилска поддръжка и то заради руския...

Hursa
Мнения: 4932
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 77 пъти

Български език на таблото

Мнение от Hursa » 11 Апр 2024 18:08

Не допълнително, а да се настоява да е стандартно вградена поддръжка на българския за всички автомобили предлагани на европазара. Формално сме член дори на това, което наричат "евросъюз". Вина има и дилъра, като представител на производителя, че не предлага автомобилите с тази поддръжка. Автомобила не е телефон, неподържането на езика компрометира и безопасната му експлоатация.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

gena_bs
Мнения: 866
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Български език на таблото

Мнение от gena_bs » 11 Апр 2024 20:38

Относно члена - нали знаеш вица за кооператора в съда?
Е това е България за целия "демократичен" свят. Не само за еврогейовете.

Дилърът гледа да продава и да си изпълнява плана.
Клиентът винаги има право - да си плати възможно най-висока цена и в най-кратки срокове!
Да си е отварял очите преди да даде парите. После - да се оправя сам.

Hursa
Мнения: 4932
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 77 пъти

Български език на таблото

Мнение от Hursa » 11 Апр 2024 21:27

stefanrav4_gк написа: 09 Апр 2024 13:32 Мисля да пускам официално оплакване до Toyota Europe и в централата на Toyota. Какво мислите, дали има надежда.
Затова не трябва да се жалим, а според мен да се формулира искане към т. н. "европейски институции" да санкционират производителя, както и местния дилър - че не си върши работата smile.gif Българският е официален език в т. н. "европейски съюз". А е пренебрегван от някакъв си производител. Поддържат се - норвежки, датски, фински, словашки, хърватски, флемиш - езици които се ползват от по-малко хора от колкото българския. И най-вече - подлагат на риск ползващите продукцията им у нас, нали все четем, че "евроинституциите" са "силно загрижени" за безопасността, какви ли не дивотии въвеждат с такива писаници smile.gif, може пък да свършат и нещо стойностно.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

SadR
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Авг 2023 15:06
Местоположение: Varna
Получена  благодарност: 3 пъти

Български език на таблото

Мнение от SadR » 12 Апр 2024 08:49

Не се заяждам, но това да пуснеш техника на български си е чист мазохизъм. Все едно да си пуснеш компютъра на български, и като ти се наложи да направиш нещо на него се ровиш като идиот как са превели даденото нещо ... Затова съм свикнал да оставям техниката по подразбиране на нормален език, т.е. английски, а не всеки път да се чудя и мая. Вече дори и децата знаят английски още от детската градина, няма нужда нещо да се усложнява излишно.

Аватар
mapamop
Мнения: 4090
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 92 пъти
Получена  благодарност: 295 пъти

Български език на таблото

Мнение от mapamop » 12 Апр 2024 09:34

SadR,
Не съм особено съгласен със тезата ти.
Имам позната която от началното училище е започнала със засилено изучаване на немски език. Работи за немска фирма и ѝ се налага ежедневно да говори и пише на немски. Веднъж и аз я "прострелях" със подобна фраза за мазохизма да си пуснеш таблото на колата и компютъра на немски, при което получих фразата "Ами немският ми е като втори роден език, докато на Английски ми се налага да сричам и почти нищо не мога да разбера от написаното."
В повечето случаи надписите, дори и леко куцо преведени на родният език на потребителя, са по-добри за ориентация, отколкото кълването на разни буквички в Google/Bing преводача. И след цялото "кълване и сричане", стигаш до ниско ниво на течност за чистачките (примерно). За по-сериозни ситуации винаги може да се обърне езика на Английски, Немски, Руски или каквото има налично и да се разбере съдържанието.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Hursa
Мнения: 4932
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 77 пъти

Български език на таблото

Мнение от Hursa » 12 Апр 2024 11:28

Всъщност "нормалния език" за тойота е японския.
Няма изискване да се знае английски, както и какъвто и да е друг език за да се борави с техника. Като в случая дори не е въпрос за професионална "работа". В стресова ситуация, а при шофиране винаги може да се случи такава - дори човек сравнително добре знаещ езика, когато се появи предупреждение (или каквото и да е съобщение) в такъв момент (дори да не е свързано с конкретната ситуация) може да се обърка или само да се замисли, да си отвлече вниманието - и това да забави реакцията.
Явно за французи (и др. френско говорящи), холандци, испанци, португалци, италианци, немци и австрийци (швейцарци, белгийци и др. немско говорящи), шведи, чехи, поляци, унгарци, гърци, турци, румънци, руснаци, украинци, норвежци, датчани, финландци, словаци, хървати и дори фламандци (колкото и малко да са) (както и на езиците, които съм пропуснал smile.gif) - и това само за пазара на тойота в Европа - са счели, че трябва да преведат интерфейса и това е явно необходимо, както и важно, само за български говорящите са счели, че не заслужаваме подобни "усилия".
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

gena_bs
Мнения: 866
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Български език на таблото

Мнение от gena_bs » 12 Апр 2024 18:59

Абе за рекламите как намират точни преводи, че и горе-долу ги изкарват на произношение?
А call centers защо не са на японски за България? :)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта